sâmbătă, aprilie 27, 2024

Argint balcanic. Severineanca Diana Maria Argint a devenit vicecampioană balcanică la categoria de vârstă U15

Sportiva legitimată la CSM Drobeta Turnu Severin a cucerit medalia de argint la Campionatul Balcanic de Judo pentru Copii (U15), desfășurat în Muntenegru, la Niksic, după ce a câștigat 3 din cele 4 meciuri disputate, în limitele categoriei 52 kg. În drumul spre finală, eleva pregătită de Gicu Vasilan și Lena Sterea a trecut de reprezentantele Bosniei&Herțegovinei (Darija Stojanovic), Greciei (Eleni Eframidou) și Muntenegrului (Iva Grujicic), însă în meciul pentru titlul de campioană balcanică a fost învinsă de Aysenur Karadag, din Turcia. Rezultatul a mulțumit-o pe Diana Argint, aflată la prima ei participate la un campionat balcanic.

Se putea și mai bine, dar sunt mulțumită de rezultat, ținând cont că a fost prima mea participare la Balcaniadă. Nu a fost ușor să iau medalia de agint. Îmi doresc să urc pe podiumul de premiere și la următoarele campioanate balcanice, a declarat severineanca Diana Argint.

La competiția de la Niksic au participat peste 300 de judoka, masculin și feminin, din 9 țări.