marți, aprilie 30, 2024

Baraj, liga a 3-a/Cetate, învinsă clar la Șirineasa

Parcă niciodată în ultimii ani judeţul Dolj nu s-a prezentat aşa slab la un joc de baraj. Sâmbătă, Tractorul Cetatea a vrut să spargă acest tipar şi nu a avut reacţie în meciul jucat la Șirineasa în faţa echipei locale CS. În manşa tur trupa lui Dorel Stoica a contat prea puţin în joc, nu şi-a creat prea multe ocazii de gol, ba chiar a avut noroc la unele ocazii ratate de gazde, şi are şanse mici să promoveze. Diferenţa de 3 goluri, meciul s-a încheiat 4-1 pentru CS Șirineasa, va fi greu de remontat, pentru că este greu de crezut că doljenii pot surmonta acest handicap. Poate miza jocului a făcut ca Tractorul Cetate să piardă la acest scor, pentru că este greu de înţeles cum o echipă constantă la nivel judeţean nu a reuşit să ţină ritmul de joc impus de adversar. În partida de sâmbătă vâlcenii au deschis scorul în minutul 15, după ce Leo Săraru a interceptat bine o minge, a întors pentru Ceapă, care a reluat sec pentru 1-0. Gazdele au punctat din nou în minutul 30, acelaşi Ceapă, cel mai bun jucător al partidei a marcat printr-un şut la colţul lung, fără speranţe pentru Nedelcea, un portar născut în 1969. Imediat după pauză tot Ceapă a avut o nouă şansă de gol, iar căpitanul Tractorului, Alin Sârbu a trecut şi el pe lângă gol. Dominarea vâlcenilor s-a materializat cu un nou gol reuşit de Marinescu (58). Au urmat alte două ocazii irosite de Leo Săraru ratează din poziţie excelentă şi Ceapă, dar şi golul reuşit în minutul 81 de la punctul cu var de Dorel Stoica în urma penaltiului obţinut de Alin Sârbu. Bucuria golului marcat de Cetate a durat doar un minut, pentru că cei de la Șirineasa au scăpat pe contraatac şi au punctat prin Ciocotoiu, care a stabilit rezultatul final al unui meci de la care suporterii veniţi din Dolj au plecat dezamăgiţi de prestaţia campioanei judeţene. La CS Şirineasa, antrenorul Octavian Iordache a folosit formula: Cârstoiu- I. Săraru, Nicolaescu, Muşoroia, Fistogeanu – Despoiu, Marinescu (Puşcatu 67), Melcea, L.Săraru – Ceapă, Tomescu. Au mai jucat Ciocotoiu, Chiripuş, Dumitru şi Puşcatu. Tractorul Cetate i-a avut în teren pe: Nedelcea – Dodoacă, Văcaru, E. Ilie, Răceanu – D. Stoica, Brebenel – Sârbu, C. Stanciu, Boboescu – Jilcu. Au mai intrat Manda, Luca şi Poenaru. Tot sâmbătă în celelalte meciuri de baraj s-au jucat partidele: Sportul Chişcani (Brăila) – Şoimii Topolog (Tulcea) 2-2, Venus Independenţa (Călăraşi) – Axiopolis Cernavodă (Constanţa) 4-3, Arsenal Malu (Giurgiu) – Progresul Bucureşti (Bucureşti) 2-0,

Voinţa Crevedia (Ilfov) – Flacăra Moreni (Dâmboviţa) 2-2,

Euromania Dumbrăveni (Vrancea) – CS Păuleşti (Prahova) 1-3,

Petrolul Berca (Buzău) – Nemere din Ghelinţa (Covasna) 4-2,

Pajura Huşi (Vaslui) – Avântul Valea Mărului (Galaţi) 1-4,

Siretul Lespezi (Iaşi) – Gauss Răcăciuni (Bacău) 2-1,

Voinţa Ion Creangă (Neamţ) – Luceafărul Mihai Eminescu (Botoşani) 0-1,

FC Bistriţa (Bistriţa Năsăud) – Şomuz Fălticeni (Suceava)0-0,

Viitorul Ulmeni (Maramureş) – Unirea Mirsid (Sălaj) 1-0,

FC Hidişelu de Sus (Bihor) – Recolta Dorolt (Satu Mare) 0-3(N)