vineri, aprilie 26, 2024

FCU Craiova, la un meci distanță de calificarea în Conference League

FCU Craiova merge în următoarea rundă a barajului pentru Conference League. Oltenii au trecut de FC Voluntari, după un meci spectaculos pentru unii și de cascadorii râsului pentru alții. În timpul regulamentar, pentru formația din Bănie au marcat Cițu (36,64) și Baeten (61). După ce au condus cu 3-0, alb-albaștrii s-au relaxat. Oaspeții au redus din diferență, în minutul 78, urmând să rămână în 10 oameni pe teren. Totuși, ilfovenii au marcat, din nou, în minutul 85 și le-au dat emoții serioase oltenilor, care s-au văzut egalați la ultima fază, iar meciul a mers în prelungiri. În cele 30 de minute nu s-a mai marcat, iar soarta jocului a fost decisă la loviturile de pedeapsă, unde s-au impus alb-albaștrii.

FC U Craiova (4-2-3-1): Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, V. Achim – Baeten, Bauza (cpt.), Bahassa – Chițu. Rezerve: Mogoșanu – Huyghebaert, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Ganea, Sidibe, Piccolomo, Blănuță. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Voluntari (3-4-3): M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Marcelo Lopes, U. Meleke, Sigurjonsson, Aliji – Rața, D. Florea, Damașcan. Rezerve: Fernandez, Paz, Răduț, Merloi, D. Florea, Dumiter, H. Tavares, Al. Vlad, R. Voican. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / A1: Ovidiu Artene (Vaslui) / A2: Ciprian Danșa (Satu Mare) / Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad) / Arbitru A. VAR: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / R1: Bogdan Dumitrache (București) / Observator arbitri: Bogdan Dumitrache (București).