joi, mai 2, 2024

Pilotul olandez Max Verstappen a câștigat primul titlul de Formula 1

Pilotul olandez Max Verstappen a reușit duminică să câștige primul titlul de Formula 1, după ce a câștigat dramatic cursa de pe circuitul Yas Marina, de la Abu Dhabi. Britanicul Lewis Hamilton a terminat doar al 2-lea și a pierdut șansa de a obține al 8-lea titlu din carieră.

Cursa a fost decisă în ultimul tur, când, după intervenția safety car-ului, a rămas un singur tur de parcurs pe steag verde, cu Hamilton în frunte și Verstappen pe 2, după ce schimbase pneurile pe soft.

Lewis Hamilton a ratat șansa de a bate astfel recordul deținut de germanul Michael Schumaher, care deține 7 titluri de campion, scrie digi24.ro

Hamilton, plecat de pe poziția a doua de pe grilă, l-a depășit pe Verstappen înainte de primul viraj. A urmat un incident, în care cei doi au fost la un pas de coliziune, după încercarea olandezului de a depăși.

Hamilton a reușit apoi să se mențină în frunte și după schimburile de pneuri.

Lewis Hamilton viza al optulea său titlu mondial, graţie căruia ar fi stabilit un nou record în acest sport, depăşindu-l pe legendarul pilot german Michael Schumacher.

Titlul mondial la constructori a revenit Mercedes.

Clasamentele Campionatului Mondial de Formula 1 după Marele Premiu de la Abu Dhabi, a 22-a şi ultima etapă a sezonului: