joi, mai 9, 2024

Ministrul Eduard Novak, argint la Tokio

Ciclistul Eduard Novak, actualul ministru al Tineretului şi Sportului a fost medaliat cu argint vineri la Jocurile Paralimpice de la Tokio. Ministrul a ieșit al doilea în proba de urmărire individuală pe 4.000 m (categoria C4). Cursa a avut loc pe Velodromul Izu.

Comitetul Olimpic Român a anunțat că Edurard Noval a terminat pe locul 2 în proba individuală de urmărire 4000 m. Ministrul a câștigat argint în duelul cu slovacul Josef Meyelka, deținător al noului record mondial și paralimpic al probei, cu timpul de 4:22.772.

Pentru Eduard Novak este 4-a medalie paralimpică, a treia medalie de argint a sa. Palmaresu său este acum: 1 aur -3 argint.

Novak, după ce a fost primul ministru care participă la Jocurile Olimpice sau Paralimpice, devine şi primul ministru în funcţie medaliat în istoria Jocurilor.

Tot vineri, la ciclism pe velodrom, Eduard Mihăiţă Moescu s-a clasat pe locul 17 în proba de contratimp pe 1.000 m, cat. C1, din 22 de participanţi.