vineri, mai 3, 2024

SCM Râmnicu Vâlcea a bătut Craiova în campionat și a cedat în Ligă!

Echipa de handbal feminin a SCM Craiova a pierdut prima partidă din noul sezon al Ligii Florilor. Formația din Bănie dat piept cu SCM Râmnicu Vâlcea, echipa căreia i-a făcut față foarte bine, chiar dacă nu a reușit să obțină un rezultat pozitiv. Partida dintre cele două reprezentante ale handbalului din Oltenia s-a încheiat cu scorul de 24-28 (13-14) în favoarea vâlcencelor.
Pentru Vâlcea au evoluat: Lopez 8, Minevskaja 6 (3), Norgaard 4, Elghaoui 3, Liscevic 2, Aardahl 2, Florica 2, Trifunovic 1.
La Craiova, Bogdan Burcea s-a bazat pe: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru – Țicu (5 g.), Savu (4 g.), Orșivschi (3 g.), Nica (3 g.), Andrei (3 g.), Matlashova (2 g.), Șelaru (2 g.), Zamfir (2 g.), Adespii, Mincu, Cace.
La scurt timp după victoria de la Craiova, SCM Râmnicu Vâlcea a jucat în Liga Campionilor, acolo unde a pierdut în fața celor de la Gyor, scor 38:31. Tehnicianul 𝐅𝐥𝐨𝐫𝐞𝐧𝐭𝐢𝐧 𝐏𝐞𝐫𝐚 s-a arătat mulțumit de prestația fetelor, dar a afirmat la conferința de presă că și-ar fi dorit mai mult din partea elevelor sale în repriza a II-a a partidei.
„Vreau să încep prin a felicita echipa Gyor-ului pentru prestație. Sunt o echipă foarte puternică. Sunt fericit pentru că astăzi am făcut o partidă bună în fața adversarului. Prima repriză a fost bună, echipa noastră s-a bătut în apărare și a jucat foarte bine în atac. Sunt mulțumit de prestația fetelor. Noi venim după o perioadă foarte grea. Am avut probleme în privința lotului. În urmă cu două zile am jucat împotriva Craiovei în competiția internă. Oboseala s-a resimțit în repriza secundă cu Gyor”, a spus Pera la finalul meciului din Liga Campionilor.
Pentru echipa pregătită de Florentin Pera au marcat Mireya Gonzalez 8 goluri, Asma Elghaoui 6, Kristina Liscevic 3, Evgenija Minevskaja 3, Ann Grete Norgaard 3, Zeljka Nikolic 2, Marta Lopez 2, Jelena Trifunovic 2, Maren Aardahl 1, Cristina Florica 1.
Golurile echipei din Gyor au fost înscrise de Estelle Nze Minko 10, Viktoria Lukacs 8, Veronica Kristiansen 6, Anita Gorbicz 4, Kari Brattset Dale 3, Csenge Reka Fodor 2, Anne Mette Hansen 2, Stine Oftedal 2, Eduarda Amorim 1.
SCM Râmnicu Vâlcea a suferit a patra înfrângere în grupă, în tot atâtea partide jucate. Echipa vâlceană are şi un meci amânat. În etapa următoare, pe 24 octombrie, vâlcencele vor juca acasă cu BV Borussia 09 Dortmund.