joi, mai 2, 2024

Mutare pentru titlu: Gustavo, repatriat de CSU!

Oltenii profită de haosul din China, declanșat de coronavirus, și-l acontează pe fostul golgheter

Echipa craioveană continuă să fie activă în mercato de iarnă, început prin transferul lui Dan Nistor, continuat prin aducerea lui Claude Dielna. Mihai Rotaru e la cea de-a treia mutare din inter-sezon, prin readucerea în Bănie a lui Gustavo, cel care a făcut parte din tripleta magică a oltenilor, care a adus Cupa României pe malul Jiului după o pauză de 25 de ani.
Cum perioada de transferuri s-a încheiat, doar jucători liberi mai pot să sosească în principala întrecere autohtonă. Brazilianul și-a reziliat contractul cu formația chineză FC Liaoning, cea care-l cumpărase în 2018 de la CSU cu 850.000 de euro. În ultima perioadă, Gustavo nu a mai evoluat în vreun meci oficial, ultima partidă fiind la finalul lui septembrie 2019. Gustavo a evoluat la CSU în perioada 2016-2018, alcătuind tripleta magică, alături de Mitriță și Băluță, care a adus Cupa României din nou în Bănie, după o pauză de 25 de ani. Brazilianul chiar a deschis scorul în finala câștigată cu 2-0 contra celor de la Hermannstadt. În total, pentru olteni, Gustavo a marcat de 19 ori în cele 70 de apariții în alb-albastru.