vineri, mai 3, 2024

România U18 a încheiat pe locul 2 turneul din Portugalia

Echipa națională pregătită de Daniel Oprescu a încheiat cu o victorie turneul amical din Portugalia în care le-a mai întâlnit pe selecționatele țării gazdă și pe cea a Spaniei.

Miercuri, 11 decembrie, tinerii tricolori s-au impus cu 1-0 în fața Turciei. Unicul gol al partidei a fost marcat rapid, încă din minutul 9, atunci când unul dintre apărătorii adverși a deviat în propria poartă centrarea lui Pascu din lovitură liberă.

În precedentele jocuri, România a pierdut în fața Portugaliei, 2-3, cu două goluri încasate în prelungiri, și a remizat cu Spania, 2-2, care a revenit pe tabelă la ultima fază, în minutul 90+5. Astfel, tricolorii au încheiat grupa pe locul 2, cu 4 puncte, după Portugalia, dar în fața Spaniei și a Turciei.

Au evoluat: 1. Opric – 2. Grosu, 15. Tălmaciu (5. Mitran 53), 20. Chilili, 3. Sima – 21. Casiadi, 8. Grameni – 22. Pascu (24. Danciu 69), 11. Bani-cpt. (6. Perianu 85), 10. Bălan (19. Rasoveanu 85) – 9. Vasluian (7. Stoica 69). Antrenor: Daniel Oprescu

Rezerve neutilizate: 1. Sava – 4. Stefanovici, 13. Iana, 18. Botond