vineri, mai 17, 2024

Neagoe: „S-a greșit evident împotriva noastră, meritam să câștigăm!”

Cine vine la Craiova contestă arbitrajul. Pe bună dreptate potrivit lui Ion Crăciunescu, specialist în domeniu.

Vizibil iritat după egalul din Bănie, antrenorul craiovean al lui Sepsi, Eugen Neagoe, a declarat la finalul meciului: Sunt foarte dezamăgit că nu am reuşit să câştigăm în această seară. Am pierdut două puncte mari! Am încercat şi am făcut tot ce am putut în seara asta. Am făcut un efort fantastic, am stat bine tactic şi îmi pare rău că nu am reuşit să înscriem al doilea gol. Acolo se încheia meciul, dar asta e situaţia. Nu mai am ce să fac în acest moment. Am reuşit să înscriem în ultimul minut, dar nu ştiu ce s-a întâmplat acolo. Nu le-am reproşat nimic arbitrilor, dar sunt lucruri evidente, clare. Craiova până în minutul 28-29 nu a intrat la noi în careu. Imediat cum au intrat la noi în careu au primit penalty. S-au făcut greşeli evidente împotriva echipei mele. Nu am avut nicio fază arbitrată greşit în favoarea echipei”.

La DigiSport, după meci, fostul arbitru Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate. Despre penalty-ul acordat oltenilor, Crăciunescu a spus: Jucătorii se țin reciproc și chiar jucătorul craiovean îl trage de tricou. Aici este clar, nu ai cum să dai lovitură liberă directă sau de la 11 metri. Este imposibil, nu există niciun motiv. Cât privește golul anulat oaspeților, fostul ecuson FIFA a opinat: „După părerea mea, nu există argumente pentru invalidare, pentru ca este off-side. Jucătorul se află în spatele portarului. În ceea ce privește contactul, există, dar vine în urma unui brânci, pe care un jucător craiovean îl are asupra unui jucător de la Sepsi, care cade în portar. După părerea mea, este gol valabil.

„Geană” Neagoe nu este primul care se revoltă împotriva arbitrajului de pe Oblemenco. Conducerea lui FC Hermannstadt a emis un comunicat după egalul din Bănie, de la începutul lui octombrie: „FC Hermannstadt contestă arbitrajul lui Iulian Călin. Arbitrajul centralului de la meciul dintre CSU Craiova – FC Hermannstadt, argeşeanul Iulian Călin, a fost de-a dreptul scandalos. În prelungirile primei reprize, centralul a dictat gratuit penalti pentru CSU Craiova la o fază în care Tătar nici măcar nu l-a atins pe Cicâldău. Craiova a egalat din lovitura de la 11 metri. În repriza secundă, Lucian Dumitriu a fost eliminat după ce a încasat cu uşurinţă două cartonaşe galbene într-un interval de numai patru minute”.