duminică, aprilie 28, 2024

Scor-fluviu, la Cerneți

Pandurii Cerneți a izbutit scorul începutului de sezon și are punctaj maxim după primele 3 etape

Reactivată în vară, după 2 ani de pauză, fosta campioană județeană din 2015 și 2016 a bifat a treia victorie stagională, după ce a dispus cu 10-2 de tânăra echipă a Viitorului Cujmir. Șase dintre goluri, toate în prima reprinză, au fost marcate de Mădălin Mătăsăreanu (foto), care la pauză a fost schimbat! După 3 etape, punctaj maxim mai au CS Strehaia și Viitorul Șimian, care au câștigat fără probleme meciurile cu Victoria Vânju Mare și Decebal Eșelnița, cu scorul de 6-0, respectiv 3-0. Trei puncte, primele de altfel din acest sezon, și-a trecut în cont și Dierna Orșova, care a învins cu 3-2, pe teren propriu, AS Turnu Severin. Oaspeții au condus cu 2-0, prin reușitele lui Marian Erceanu (2) și Daniel Mișea (12), dar Bogdan Epure (28), autogolul lui Costin Albici (47) și golul lui Tiberiu Pătășanu (70) au făcut ca severinenii să rămână doar cu punctul obținut în partida cu Viitorul Cujmir (4-4), din urmă cu o săptămână. Etapa viitoare, AS Turnu Severin va juca, pe Stadionul Termo, cu liderul Pandurii Cerneți. Meciul este programat duminică, de la ora 17:00. Sâmbătă, de la ora 11, va avea loc derby-ul echipelor care au completat podiumul sezonul trecut, Recolta Dănceu și CS Strehaia. Campioana Viitorul Șimian joacă sâmbătă, de la ora 17:00, la Pristol. În această rundă, Dunărea Pristol a pierdut cu 4-1 la Obârșia de Câmp, dar a contestat identitatea mai multor jucători de la echipa-gazdă și speră într-o decizie favorabilă din partea Comisiei de Disciplină a AJF Mehedinți, pentru a câștiga meciul la „masa-verde”.