Încă o victorie la limită pentru craioveni

FC Voluntari: Petrariu – Pleașcă, I. Balaur, Cazan, Bucurică – C. Achim, Novac (’77, Cernat) -Căpățână (’57, G. Deac), Ivanovici (’66, Voicu), Benzar – Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu.

CSU Craiova: Mitrovic – R. Popa, Kelic, Ferreira – Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo, Băluță (’90, Burlacu), Mitriță (’72, Bărbuț).

Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Căpățână ’10, Voicu ’72, Cernat ’89 / Mitriță ’18, R. Popa ’90.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica; Lucian Rusandu.

Observatori: Adrian Vidan, Valentin Mateescu.

Penultima etapă a sezonului regulat a mai adus o victorie importantă pentru CSU Craiova, dar obținută la limită de băieții lui Mangia, cu scorul de 1-0. Oltenii s-au impus în deplasare contra lui FC Voluntari, în partida care a avut loc vineri seara, grație golului reușit de Nicușor Bancu (33) în prima repriză, mijlocașul reluând mingea în poartă din interiorul careului advers după o deviere a lui Băluță. Craiova a dominat în mare parte jocul, dar nici acum nu a reușit să fie mai eficientă și să înscrie de mai multe ori pentru a se adăposti sub un avantaj liniștitor. Chiar în finalul meciului a riscat să fie egalată, dacă brigada de arbitri decidea în cele din urmă să ofere un penalti pentru gazde. În minutul 85, portarul Mitrovic a intrat asupra lui Daniel Benzar în careul craiovean pentru a-i lua mingea acestuia, fază la care, inițial, centralul arătase punctul cu var, dar în urma unei discuții cu unul dintre arbitrii asistenți a anulat decizia unui penalti, iar craiovenii au scăpat fără gol. Până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai întâmplat nimic notabil, așa că echipa pregătită de Mangia a adus acasă trei puncte importante în economia play-off-ului. „Am făcut o partidă bună, am avut o posesie foarte bună în prima repriză și am făcut o greșeală în partea a doua, la fel ca și la meciul cu Dinamo, aceea că nu am închis jocul mai devreme. Dar mă bucur că echipa mea nu a primit gol, ceea ce este foarte important. Sunt bucuros pentru tot ce am realizat până acum. E mulțumitor că avem 50 de puncte în 25 de meciuri, iar dacă la finalul sezonului vom fi pe prima poziţie, e foarte bine. Anul trecut Viitorul, care a ieşit campioană, avea 51 de puncte la finalul sezonului regulat, iar noi putem avea și mai mult după meciul cu Timișoara, care va fi unul dificil de altfel. Ar trebui să ne amintim că anul trecut Craiova a încheiat sezonul cu 43 de puncte, iar acum avem deja 50, deci e bine. Am făcut o treabă bună, dar trebuie să o continuăm“, a declarat Mangia după victoria de la Voluntari. Craiova va întâlni, în ultimul meci din stagiunea regulată, ACS Poli Timișoara pe teren propriu.

Jucătorii n-au văzut penalti la intrarea lui Mitrovic

Atât Nicușor Bancu, cât și Hristo Zlatinski susțin că nu trebuia acordată o lovitură de pedeapsă la faza din finalul meciului în care arbitrii s-au răzgândit după ce oferiseră în primă instanță fault. “Ne-am dorit să câştigăm. Voiam cele trei puncte pentru că trebuie să ţinem pasul cu cele două formaţii, CFR Cluj şi FCSB. Am avut foarte multe ocazii, puteam închide meciul, au fost acele faze controversate. Speram ca arbitrul să revină asupra deciziei. Portarul nostru a atins mingea cu piciorul, deci nu a fost nici un penalti“, a declarat Bancu. „Victorie importantă. Suntem mai aproape de primul loc. Normal că vrem titlu. Altfel ce să facem, să stăm acasă şi să ne uităm la play-out. Pentru asta sunt eu aici, să câştigăm titlul. E normal să nu dai penalti, pentru că nu a fost. Am făcut un joc foarte bun, am avut ocazii multe, sunt bucuros că am câștigat.“, a spus și Zlatinski.

Roman, împrumutat la Timișoara până în vară

Atacantul din lotul lui CSU Craiova nu a confirmat în acest sezon, iar pentru a-i oferi minute în jocuri oficiale conducerea echipei din Bănie a hotărât să îl împrumute către o altă formație din Liga I. Mihai Roman a ajuns astfel la ACS Poli Timișoara, unde va evolua până la finalul acestui campionat.