Victorii în primele două jocuri de la Mondial

Fetele pregătite de Martin Ambros au început cu bine turneul final al Campionatului Mondial de handbal feminin ce are loc în aceste zile în Germania. Handbalistele tricolore au obținut maxim de puncte după primele două etape din faza grupelor, reușind să se impună în fața Paraguayului și Sloveniei. Cu reprezentativa sud-americană, România nu a avut emoții câștigând detașat cu scorul de 29-17. Partida cu adevărat dificilă a fost duminică împotriva Sloveniei, care a fost o echipă greu de învins. După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 14-14, a urmat o a doua parte a meciului în care româncele au arătat mai ambițioase și dornice de a obține victoria. Cristina Neagu a fost într-o formă bună, marcând 11 goluri, iar un mare ajutor naționalei l-a adus și Eliza Buceschi prin ruperile sale de ritm. La finalul celor 60 de minute, România s-a impus cu 31-28 contra Sloveniei, grație și portăriței Denisa Dedu care a avut o intervenție salvatoare în finalul meciului.

Inima mea e destul de tare, azi am câştigat şi cu inima pentru că meciul a fost foarte dificil. Ştiam că Slovenia începe bine meciurile, dar cred că echipa a reacţionat foarte bine după ce a fost condusă. Am crezut în puterile noastre şi am reuşit până la urmă să ne impunem. Ne-au pus mari probleme pentru că au trimis numai aruncări pe spaţiul porţii în prima repriză. Am păstrat disciplina şi toate aspectele tactice pe care le-am vorbit înaintea partidei. Toate jucătoarele au fost incredibile. Jucăm ca o echipă adevărată, a spus Martin după victoria cu Slovenia.

România va continua în această seară meciurile din grupă întâlnind Spania de la ora 21.30.

România – Slovenia 31-28 (14-14)

Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu 4, Geiger 1, Buceschi 5, Neagu 11, Laslo, A.M. Popa, Ardean Elisei 4, Florianu, Pintea 6, Berbece, Tomescu, Zamfirescu, Tatar, Dragut. Antrenor: Ambros Martin

Pandzic, Vojnovic – portari; Ferfolja, Rudman, Gros 10, Zabjek, Stanko 5, Abina 1, Zulic 2, Irman, Koren 4, Vucko, Vrcek 2, Krhlikar 1, Beganovic, Amon 3. Antrenor: Uros Bregar