duminică, aprilie 28, 2024

Remiză albă la Podari

Partida dintre ACS Podari și ACSO Filiași s-a încheiat cu același scor ca în turul campionatului.

Derbiul doljean din jucat sâmbătă în etapa a 22-a din C3 a adus o remiză albă. La Podari, echipa gazdă ACS a terminat la egalitate, 0-0, în deplasare, cu ACS Filiași. După un meci în care ocaziile de gol au fost puține. Cele două formații nu au riscat prea mult în faza ofensivă și astfel ocaziile au lipsit. Singura fază notabilă s-a petrecut în minutul 5, când Mogoșanu a respins excelent un șut puternic expediat de Preda. După pauză oaspeții antrenați de Florin Șoavă au trecut pe lângă deschiderea scorului în două rânduri, când Duriță (56) a șutat puțin peste poartă, de la 14 metri, după o pasă a lui Borneci, apoi la numai două minute când Bălan a scăpat singur cu portarul pe stânga, a șutat în Mecea. Spre finalul jocului mijlocașul Podariului, Adrian Cârstea l-a pus la încercate cu un ut puternic pe Mogoșanu, dar acesta a fost atent și a respins în corner.

La ACS Podari au jucat: Mecea – Orban, Dina, Avram, Luică – Stancu (80 Velica), Sârmon – Preda, Cârstea, Raicea (89 Căle) – Geanimu (80 G. Neacșu). De partea cealalată formula de start a echipei din Filiași a arătat astfel: Mogoșanu – Borhot, Calu, Lupu, N. Neacșu – Bogdanovici – Borneci, Papa, Duriță (84 Fruntelată) Crușoveanu – Bălan (90+1 Pârvuică).

”Satelitul”, eșec cu ultima clasată

Cum s-a întâmplat și în meciul tur, formația secundă a CSU Craiova a  pierdut în fața dâmbovițenilor de la Urban Titu. Atunci a fost 0-5, iar vineri craiovenii au făcut o partidă extrem de slabă pe stadionul „Extensiv”, și au pierdut cu 1-0 în fața ultimei clasate. Unicul gol al meciului a fost marcat de Stăncilă (14). Acesta a fost cel de-al doilea eșec consecutiv pentru trupa lui Corneliu Papură, după ce la mijlocul săptămânii a pierdut în deplasare, cu 2-0, în fața echipei ACS Podari. În etapa viitoare CSU II Craiova va evolua pe terenul celor de la ACSO Filiași, confruntarea fiind programată vineri, 14 aprilie, de la ora 17.

Antrenorul echipei din Bănie, Corneliu Papură s-a bazat pe: Vlad – Vlădoiu, Hodea, Hreniuc, Borța – Manea (76 Trocan), Enache, Bârzan (46 Țoiu) – Petre (46 Buzan) Al. Popescu, Burlacu (46 Gunie). Oaspeții, antrenați de fostul antrenor al Chindiei Târgoviște, Silviu Dumitrescu, i-au avut în teren pe: Drăgușin – Ștefan, I. Vlad, Negulescu, Iancu (90+3 Ghenu), Bărcănescu, Matei, I. Enache, Stăncilă, Manole (62 Mihăilă), Truță (86 Ionică). Pe lângă cele două meciuri jucate în județ, s-au mai disputat partidele: Concordia Chiajna II – Atletic Bradu 4-2, SCM Pitești – CS Mioveni II 2-2, FC Aninoasa – ACS Șirineasa 2-0, FC FCSB II – Flacăra Moreni 2-1 și FCM Alexandria – Sporting Roșiori 2-1, iar FC Voluntari II a stat.

1. SCM Pitești 21 16      5        0        54-11 53
  2. FC Voluntari II 20 9 7        4        36-26          34
  3. Atletic Bradu 21 9        5        7        39-36 32
  4. FC Aninoasa 21 7        9        5        24-18 30
  5. CS Mioveni II 21 8        5        8        30-32 29
  6. Concordia II 21 8        5        8        28-31 29
  7. Flacăra Moreni 20 7 7        6        27-19 28
  8. Sporting Roșiori 20 8        4        8        27-28 28