joi, mai 2, 2024

Kuku le cântă prohodul Pandurilor

Echipa lui Flavius Stoican a fost învinsă cu 3-1 la Botoșani și a înregistrat a treia înfrângere consecutivă

CS Pandurii Târgu Jiu n-a reușit să producă surpriza în Moldova și s-a întors învinsă de la Botoșani. Fără căpitanul Răzvan Stanca, accidentat la spate, echipa gorjeană a primit gol în minutul 11, când lovitura de cap a lui Mihai Roman l-a surprins pe Daniel Popescu. La scurt timp de la deschiderea scorului, gazdele puteau face 2-0, însă transversala s-a opus la șutul lui Bordeianu. În minutul 20, Sergiu Negruț a egalat, cu un lob peste portarul advers, iar, până la pauză, nu s-a mai înscris. La începutul reprizei secunde, nou-intratul Trifu putea să aducă Pandurii în avantaj, dar șutul acestuia a fost blocat de Cobrea. La poarta adversă, nigerianul Thomas Kuku nu l-a iertat pe Popescu și Botoșaniul a preluat conducerea, în minutul 64. Același Kuku i-a pasat decisiv lui Golofca, care, în minutul 80, a dus scorul la 3-1. În prelungiri, Buș n-a reușit să profite de gafa impardonabilă a lui Popescu, iar partida s-a încheiat cu victoria moldovenilor, la două goluri diferență. După acest nou eșec, al treilea consecutiv, CS Pandurii Târgu Jiu a rămas, în 2017, doar cu punctul obținut, chiar la debutul lui Flavius Stoican pe banca tehnică, cu CSM Poli Iași (1-1). Etapa viitoare, în ultimul meci din sezonul regulat, echipa gorjeană va întâlni Dinamo. “Am jucat de la egal la egal cu Botoșaniul, dar pe final am făcut unele greșeli și adversarii ne-au pedepsit. Nu ne temem de retrogradare, fiindcă avem posibilitatea să ne redresăm în play-out. Mai avem un joc din sezonul regulat, cu Dinamo. Capital e meciul doar pentru adversari, care au nevoie de victorie pentru a juca în play-off. Noi vom încerca să scoatem un rezultat pozitiv”, a declarat Negruț. Atacantul sosit, în iarnă, de la CFR Cluj, a marcat ambele goluri ale Pandurilor din acest an.

LIGA I FC Botoșani – CS Pandurii Târgu Jiu 3-1 (1-1)

Marcatori: M. Roman ‘11, Kuku ‘64, Golofca ‘80 /Negruţ ‘20

Botoșani: Cobrea – Pațache (46 Golofca), Tincu, Miron, Popovici – Cârstocea (75 Vasvari), Cucu – Mihai Roman, Bordeianu (46 Moruțan), L. Buș – Kuku. Antrenor Leo Grozavu

Pandurii: D. Popescu – Nwabueze, Ene, Ilie, Bușu – Firțulescu (46 Trifu), Ket (79 Pîrcălabu), Stana (59 Batin), Hilistei – Negruț. Antrenor Flavius Stoican

Au arbitrat: A. Chivulete – F.Păunescu și A. Popescu