Victorie facilă la Piatra Neamţ

Voleibaliştii pregătiţi de Dănuţ Pascu şi-au îndeplinit datoria în deplasarea de la Piatra Neamţ, de sâmbătă, unde a obţinut o victorie rapidă în faţa echipei locale, cea mai slabă din campionatul românesc clasându-se pe ultimul loc din clasamentul Diviziei A1. SCM U Craiova a trecut cu scorul de 3-0, pe seturi: 25-14, 25-16 şi 25-20, de VCM LPS Piatra Neamţ, acumulând toate cele trei puncte care o urcă pe locul trei la egalitate cu fostul lider al ierarhiei, Arcada Galaţi, care a pierdut ieri meciul cu LMV Tricolorul Ploieşti, cu 3-2. „Obiectivul nostru a fost să obţinem o victorie scurtă, pentru ca jucătorii să nu mai acumuleze oboseală pentru partidele viitoare. A fost un succes facil în faţa unui adversar, care s-a străduit să evolueze cât mai bine.”, a declarat antrenorul echipei craiovene, Dan Pascu, după succesul de la Piatra Neamţ. Pentru voleibaliştii lui SCM U Craiova urmează o săptămână grea, cu un ultim meci în grupele Ligii Campionilor, care îi poate decide soarta în această competiţie, şi o etapă dificilă în compania Arcadei Galaţi la finalul săptămânii. Prima partidă este cea din întrecerea europeană, care va avea loc miercuri, de la ora 21.00, pe terenul polonezilor de la PGE Skra Belchatow.

Fetele au câştigat un set la Piteşti

Contabilizând încă o înfrângere în Divizia A1, voleibalistele clubului craiovean au reuşit totuşi să îşi adjudece un set în confruntarea de la Piteşti, de sâmbătă. Craiovencele au pierdut întâlnirea cu SCM Piteşti cu scorul de 3-1, impunându-se în cel de-al treilea set al meciului cu 25-20. „Din punct de vedere tactic şi motivaţional, a fost cel mai frumos meci jucat până acum. Oscilăm, alternăm momentele foarte bune de apărare cu lipsa de asumare a responsabilităţii în atac şi nu gestionăm pragmatic finalurile de set”, a spus antrenorul echipei feminine de volei a SCM U Craiova, Daniel Săvoiu.