sâmbătă, mai 4, 2024

Ancuţa Bobocel a cucerit două titluri naţionale de sală

Sportiva originară din Drobeta Turnu Severin, dar legitimată la CSU Craiova, a început anul cu o dublă performanţă la Campionatul Naţional de Seniori şi Tineret în sală, desfăşurat weekend-ul trecut la Bucureşti. Ancuţa Bobocel a obţinut aurul la seniori în două probe, la 1.500 de metri, cu timpul de 4 minute, 23 de secunde şi 1 sutime, la doar 23 de sutimi distanţă faţă de sportiva clasată pe locul secund, Roxana Bîrcă (CSA Steaua Bucureşti), şi la 3.000 de metri cursă pe care a încheiat-o cu timpul de 9 minute, 10 secunde şi 9 sutimi, suflându-i în ceafă tot atleta de la clubul bucureştean, care a încheiat pe locul doi la aproximativ două secunde distanţă. Întrecerile din Capitală au mai adus o medalie de bronz pentru CSU Craiova, prin atletul Mădălin Gheban, care a termiant proba de 800 de metri pe locul trei la tineret. Și clubul CSM Craiova a punctat la naţionalele de sală, prin patru distincţii de bronz obţinute de Ana Maria Roşianu (60 m – seniori), Ioan Piţigoi (60 m – tineret), Daniel Betej (1.500 m – seniori) şi Mihai Anastasiu (săritura în înălţime – seniori).