Eliminaţi în sferturi

Baschetbaliştii craioveni au făcut deplasarea doar pentru o zi la Sibiu pentru turneul final al Cupei României. SCM U Craiova a părăsit competiţia în faza sferturilor de finală, după ce adversara întâlnită în această fază, Steaua CSM EximBank Bucureşti, a întrecut-o clar în meciul disputat marţi seara. Roş-albaştrii s-au impus cu scorul de 83-63 în faţa craiovenilor, câştigând trei din cele patru sferturi. În primul sfert, echipa craioveană parcă a fost inexistentă pe parchet, înscriind doar şapte puncte, în timp ce steliştii au punctat de 23 de ori. Avantajul considerabil obţinut după primele 10 minute, a fost majorat de Steaua în sfertul doi, adjudecat cu 25-20. Abia în repriza a doua Craiova a mai arătat semne de revenire, comportându-se ceva mai bine în sfertul trei, în care a reuşit să reducă din diferenţă, câştigând cu 21-13. Scânteia craiovenilor a fost însă stinsă în ultimul act de bucureşteni, care au arătat clar cine este câştigătoarea partidei, impunându-se şi în sfertul patru cu 22-15. Steaua CSM EximBank s-a calificat astfel în semifinalele Cupei României, în defavoarea lui SCM U Craiova care s-a întors acasă după numai o zi petrecută la Sibiu. Semifinalele competiţiei vor avea loc astăzi, iar finala se va disputa vineri.

STEAUA C.S.M. BUCUREŞTI – S.C.M. U CRAIOVA 83-63 (23-7, 25-20, 13-21, 22-15)

SCM U Craiova: Burlacu (7 p), Abrams (13 p), Aktas, Lee (6 p), Hargrove (15 p), Taylor (2 p), Bureau (6 p), Popa, Fraseniuc (9 p), Şolopa (5 p), Gavrilă, Corneanu.