joi, mai 2, 2024

Liga a 4-a Dolj/ Primele 3 clasate s-au impus

Tractorul Cetate a reuşit o victorie rãsunãtoare în debutul play-off-ului din prima ligã judeţeanã. 6-1 s-a încheiat partida dintre Tractorul şi Progresul Segarcea, iar pofta de goluri a gazdelor este evidentã, mai ales cã au reuşit sã înscrie de 15 ori în ultimele douã meciuri. Și urmãritoarele trupei din Cetate au reuşit sã se impunã în meciurile inaugurale ale acestei competiţii. În derbiul riveran de la Calafat, Dunãrea a învins scor 2-0 pe ştiinţa Danubius Bechet. Golurile învingãtorilor au fost marcate de atacantul Florin Cimpoeru, care a punctat în minutele 4 şi 70. La Dunãrea Calafat, antrenorul George Uşurelu a utilizat formula: Nedelcovici – Cârstea, Popa, D. Mihai, Tomiţã – Fãinişi, Riza, Ignat, Ciocioanã – Niculescu, Cimpoeru. Au mai intrat Târâşi, Ceauşu, Afrem şi Dobre. De partea cealalatã, la echipa becheţeanã au evoluat: Marica – Sandu, Preduţ, Ţuculeanu, Ivan – Corcoveanu, Puchiu, Stãnculescu, Georoceanu – Nuţã, Socoteanu. Au mai jucat Treanţã, Stãnãşel şi Neacşa. Un alt meci cu multe goluri a fost la Cârcea între Viitorul şi Recolta Ostroveni. Dacã miercurea trecutã gruparea din Cârcea se impunea la Ostroveni, scor 4-0, sâmbãtã a câştigat cu 8-4, dupã ce în minutul 15 conducea cu 3-0. În etapa viitoare, programatã pe 16 aprilie, de la ora 11, în play-off se vor juca meciurile: ştiinţa Danubius Bechet – Tractorul Cetate, Recolta Ostroveni – Dunãrea Calafat şi Progresul Segarcea – Viitorul Cârcea. Tot sâmbãta trecutã s-au jucat şi meciurile din play-out, iar rezultatele au fost urmãtoarele: Dunãrea Bistreţ – ştiinţa Malu Mare 6-0, SIC Pan Unirea – Luceafãrul Craiova 0-3 şi Metropolitan Işalniţa – Unirea Leamna 5-0. (C.I.)