duminică, mai 5, 2024

Calificare chinuită, în faţa “Bătrânei Doamne”

Pandurii a început cursa în Cupa României, ieri după-amiază, în faza şaisprezecimilor, unde a întâlnit în deplasare, la Arad, divizionara secundă UTA. Deşi diferenţa de valoare ar fi trebuit să fie una clară, meciul nu a fost unul deloc simplu pentru gorjeni, care au învins abia după loviturile de departajare, după ce în timpul regulamentar şi la finalul prelungirilor tabela indica egalitate (1-1). Pandurii a început în avantaj meciul, iar din minutul 10 se afla la conducere pe tabelă. Săpunaru a reuşit să deschidă scorul printr-o lovitură de cap, care l-a lăsat fără replică pe portarul arădenilor, Anca. Jocul s-a derulat într-un ritm alert în anumite momente, iar alteori devenea o partidă anostă. Oricum, gorjeni nu au dat de multe ori impresia că deţin controlul, mai ales în a doua parte când jucătorii lui UTA au evoluat cu mai mult curaj şi au ameninţat în mai multe rânduri buturile pandure. Presiunea arădenilor s-a concretizat în finalul partidei, când Curtuiuş (87) a reluat cu capul dintr-un corner, mingea a fost deviată de la colţul scurt de Nistor şi a intrat în plasă. Partida a intrat în prelungiri, unde nimic nu s-a schimbat şi calificarea s-a decis la loviturile de departajare. Gorjenii au învins cu 3-1, prin golurile lui Nistor, Unguruşan şi Nicoară şi intervenţiile salvatoare ale lui Lazar, la execuţiile arădenilor Manea, Vlad şi Hustei. Pentru UTA a marcat doar Burlă, în timp ce pentru Pandurii a ratat doar Mrzljak. Formaţia pregătită de Edi Iordănescu s-a calificat astfel în optimile Cupei României.

sursăfoto: sportarad.ro