luni, mai 6, 2024

După 10 ani…

Selecţionata României s-a calificat, ieri dimineaţă, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia, după ce a învins selecţionata Tunisiei cu scorul de 29-27 (15-15), la Uberaba.

Tricolorii, după un debut echilibrat de meci, au reuşit să se desprindă la două goluri, 7-5 (min. 15). Africanii au restabilit egalitatea în min. 21, 9-9, iar apoi cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, România marcând ultimul gol al reprizei, cu doar trei secunde rămase de joc. Tunisia a mai condus o singură dată, în debutul reprizei secunde, cu 16-15 (31), după care România a preluat temporar controlul jocului şi s-a desprins la trei goluri, 20-17 (39). Africanii au revenit însă din nou şi au egalat, 24-24 (49), dar la 25-25 au venit din nou trei goluri la rând ale echipei pregătite de Ovidiu Mihăilă, scorul fiind de 28-25 (58).

Tunisia a marcat două goluri într-un minut, dar Nicuşor Negru a reuşit ultimul gol al partidei, când mai erau trei secunde, parafând victoria tricolorilor, cu 29-27.
Negru a fost, de altfel, din nou cel mai bun jucător al României, cu 14 goluri. Au mai marcat: Adrian Rotaru – 7, Dan Racoţea – 4, Robert Militaru – 2, Ionuţ Nistor Ioniţă – 1, Ramon Şomlea – 1.
Pentru Tunisia au înscris Bilel Abdelli – 9 goluri, Hamza Kablouti – 7, Ali Dhouibi – 2, Mehdi Berry – 2, Yassine Zaatir – 2, Omar Azadi – 2, Mounir Douiri – 1, Hosni Mribah – 1, Mohamed Fourati – 1.

Au arbitrat sârbii Ivan Mosorinski şi Aleksandar Pandzic.
Prezentă pentru prima dată în ultimi zece ani în sferturile de finală, România a întâlnit, în această noapte, echipa Franţei, care a câştigat Grupa C şi s-a impus în optimi cu 24-20 în faţa Norvegiei.