duminică, mai 5, 2024

Barcelona, regina Europei pentru a cincea oară

Spectacol fotbalistic la Berlin, sâmbătă seara, în regia unei triplete istorice, Messi, Suarez, Neymar. Cei trei artişti ai Barcelonei au încântat din nou pe scena verde a granzilor din Europa, alături de o echipă a Barcei ce nu a putut fi oprită din calea spre al cincelea trofeu suprem pe continentul nostru. Chiar dacă deţinătorul a patru baloane de aur, Leo Messi, n-a reuşit să îşi treacă numele pe lista marcatorilor, aportul său la victoria formaţiei blaugrana din finala Ligii Campionilor, ediţia 2014-2015, nu poate fi negată. Golurile au venit din picioarele lui Rakitic, Suarez şi mai apoi Neymar, dar toată echipa a contribuit la triumful catalanilor, mai ales argentinianul şi „veteranul” Iniesta. De cealaltă parte, Juventus a pierdut cu onoarea nepătată. „Bătrâna Doamnă” a arătat că este una dintre echipele care merită respectate în Europa, după un parcurs extrem de bun în aceast sezon în Liga Campionilor şi o supremaţie totală pe plan intern, câştigând atât campionatul, cât şi Cupa. În faţa unei Barcelona mult mai puternice faţă de ultimii doi ani, care şi-a îmbunătăţit considerabil şi faza defensivă, elevii lui Masimiliano Allegri nu au reuşit să se impună, deşi au pus mari probleme în anumite momente ale jocului, atunci când au existat spaţii în apărarea catalană. Alb-negrii au reuşit, totuşi, să înscrie, restabilind egalitatea pe tabelă în repriza secundă, după ce la numai patru minute de la startul jocului Rakitic deschisese scorul pentru Barca. Morata şi-a continuat şirul golurilor din Ligă, după o fază de pus în ramă a italienilor. O pasă de geniu a lui Marchisio cu călcâiul, urmată de o servire excelentă a lui Lichsteiner pentru Tevez, care din întoarcere a reluat spre poarta Barcei, execuţie la care Ter Stegen s-a opus în primă fază, dar n-a mai avut ce face la şutul din trei metri al fostului atacant al lui Real Madrid. Formaţia blaugrana a fost dezechilibrată în acest moment, jocul catalanilor începuse să scârţâie, iar Juve preluase frâiele partidei. Asta până când trupa lui Luis Enrique a scăpat pe contraatac, iar magia lui Messi avea să iasă din nou la suprafaţă. După ce o cursă a argentinianului începută aproape de la mijlocul terenului s-a încheiat cu un şut ce i-a pus probleme lui Buffon, Luis Suarez a „mirosit” corect destinaţia balonului şi a fost omul potrivit la locul potrivit, împingând mingea în poartă pentru 2-1 şi revenirea catalanilor în avantaj. Peste câteva minute de la această reuşită, Neymar avea să înscrie şi el, printr-o lovitură de cap, dar golul a fost anulat corect pe fondul unui henţ. Finalul meciului a fost unul intens, cu o Barcelona care încerca să îşi apere minimul avantaj, iar un Juve care spera să trimită meciul în prelungiri. Destinul trofeului nu a mai fost schimbat însă, iar Neymar a închis conturile în ultimul minut din prelungirile acordate timpului regulamentar, stabilind scorul final: 3-1. Este al cincelea trofeu pe care Barca îl câştigă în Liga Campionilor şi a doua triplă reuşită în istorie, după cea din 2009.