duminică, aprilie 28, 2024

Podari şi Işalniţa rămân în L3

CS Podari era obligată să câştige partida de pe teren propriu cu Dinicu Golescu Câmpulung pentru a se salva de la retrogradare, iar, în acelaşi timp, victoria le aducea şi siguranţa matematică a supravieţuirii. Acum putem vorbi la prezent de această situaţie şi nu doar la nivel ipotetic, pentru că elevii lui Dragoş Bon au reuşit să îşi îndeplinească misiunea şi să câştige întâlnirea, de sâmbătă, cu formaţia din Câmpulung. A fost un succes convingător al podărenilor, scor 3-0, deşi începutul jocului le-a aparţinut oaspeţilor, care au ratat un penalti în minutul 13 prin Anghelina. Cu cinci minute înainte de pauză, Răduţ a înscris un gol spectaculos, care i-a adus pe podăreni în avantaj înainte de intrarea la cabine. Repriza a doua a adus mai multă eficacitate pentru echipa gazdă, care, pentru a-şi securiza victoria, a mai înscris de două ori, prin Surugiu(57) şi Şerban(85). Dragoş Bon a folosit următoarea formulă în partida cu Câmpulung: Mecea – Ciocârlă, Dina, Rioșanu, Ciocioană – D.Stancu, Dragomir – Surugiu,Preda, Răduț (’73, I. Șerban) – Cl. Ștefan. Fiind salvaţi matematic de la retrogradare, podărenii trăiesc liniştiţi acest final de campionat, întâlnind în ultima etapă, de la sfârşitul acestei săptămâni, în deplasare, Chindia Târgovişte, formaţie promovată deja în Liga a II-a. „Este o bucurie imensă că am reuşit să ne salvăm de la retrogradare, matematic, înainte de ultima etapă. Poate lumea m-a crezut puţin nebun când spuneam că mai avem şanse să ne salvăm cu cinci etape înainte de final, dar băieţii au înţeles ceea ce le-am transmis şi au făcut o treabă extraordinară. A fost un meci cu o încărcătură foarte mare, iar presiunea şi-a pus amprenta pe începutul partidei, când oaspeţii au ratat acel penalti. După aceea ne-am descătuşat şi ne-am creat ocazii, am marcat şi am reuşit să închidem bine jocul. Urmează o săptămână de pregătire, după care o partidă la Chindia Târgovişte, pe care o vom juca mai mult la spectacol, să ne bucurăm de fotbal, pentru că va fi un joc de vacanţă şi nu mai avem pentru ce să tragem”, a declarat Dragoş Bon, antrenorul CS Podari. Şi ACSVM Craiova s-a salvat matematic după remiza albă înregistată, vineri, pe teren propriu în derbiul doljean din seria a IV-a cu CSO Filiaşi. „Municipalii” mai aveau nevoie de un singur punct pentru a fi siguri că nu retrogradează sportiv, pentru că în continuare rămâne de văzut dacă oamenii din conducerea clubului şi a municipiului Işalniţa vor reuşi să aibă resursele financiare necesare şi dorinţa de a păstra echipa în Liga a III-a. „Din punctul meu de vedere eram salvaţi înainte de etapa asta, dar pentru siguranţa noastră am avut nevoie de un punct, pe care l-am obţinut fără probleme. Am controlat jocul de la un capăt la altul, deşi am avut mulţi absenţi, jucătorii care au intrat în locul lor au arătat că echipa poate mai mult decât o arată locul din clasament. Îi felicit pentru atitudinea avută la ultimul joc de pe teren propriu din acest sezon şi mă bucur că am atins obiectivul, ne-am salvat, ceea ce la un moment dat părea imposibi. Dar mie îmi plac provocările şi pot să spun că am ajuns cu bine la sfârşit. Mai departe rămâne de văzut ce decizie vor lua cei din conducerea clubului, dacă vor păstra echipa din Liga a III-a sau nu”, a declarat Victor Naicu, antrenorul ACSVM Craiova. În duelul de vineri, de la Işalniţa, trupa lui Naicu a prezentat următorul prm 11: Tomşa – Istudor(90 Pitulice), Chircan, Flori, Nuţă – Borneci, Al. Stoica(79 Borhot), L. Scarlat(90+3 Sârmon), Poenaru, Stoichiţoiu(84 Luncan) – C. Scarlat. La CSO Filiaşi, au jucat: Lascu – Orban, Vulpe, Lupu, Neacşu – Obeanu(46 Tudorică), Dumitraşcu(74 Răducanu), Creţu(68 Pais), Ştoiu(74 Pârvuică), Cruşoveanu – Bălă. În ultima etapă de campionat, ACSVM Craiova se va deplasa la Millenium Giarmata, iar CSO Filiaşi va aştepta vizita lui Pandurii II.