luni, mai 13, 2024

Pastor, Budin şi Doagă au adus medalii, pentru cluburile craiovene, la internaţionalele României

Sâmbătă, în Piteşti, s-a desfăşurat o nouă ediţie ale Campionatelor Internaţionale ale României la atletism, de această dată regăsindu-se la linia de start 146 de atleţi, 47 dintre aceştia provenind de peste hotare, din cele 16 ţări care au avut reprezentanţi – Armenia, Belarus, Bosnia-Herţegovina, Brazilia, Bulgaria, Israel, Italia, Jamaica, Moldova, Muntenegru, Polonia, Portugalia, Rusia, Serbia, SUA şi Ucraina. Atleţii legitimaţi la cluburile de seniori din Bănie cu secţii de atletism au reuşit trei prezenţe pe podium. De la CSM Craiova, Adelina Pastor s-a impus în cadrul probei de 400 metri, cu un timp de 53, 49 secunde, câştigând medalia de aur, iar Daniel Budin a ocupat locul trei la 100 metri, cu un timp de 10, 69 secunde. Sportivă a CSU Craiova, Ioana Doagă, a obţinut medalia de bronz la cursa de 1.500 metri. Pentru aceste rezultate, sportivii au fost recompensaţi în bani de către organizatorii competiţiei. Pe lângă cei trei medaliaţi, au mai participat la internaţionalele României de atletism, dar fără să obţină vreo distincţie, şi Ileana Sorescu(locul 4 – aruncarea discului), Adrian Cîrnaru(locul 6 – 800 m), Ioan Piţigoi(locul 7 – 100 m), Ana Maria Roşianu(locul 5 – 100 m), Anamaria Sima(locul 6 – 800 m), Daniela Constantinescu(locul 5 – 1.500 m), din partea CSM Craiova, şi Roxana Ene(locul 7 – 200 m), din partea CSU Craiova.

Record personal pentru Andrei Ştefana la prima etapă a campionatului naţional

În acelaşi timp, tot la Piteşti, a avut loc şi prima etapă a Campionatului Naţional de Seniori, Tineret şi Juniori 1, unde au participat şase sportivi de la clubul sportiv municipal şi unul de la clubul universitar. Singurul rezultat care a ieşit în evidenţă a fost obţinut de Andrei Ştefana, care a ocupat locul 2 la 5.000 metri, dar şi-a îmbunătăţit recordul personal în această probă, alergând 14 minute, 13 secunde şi 14 sutimi. Atleţii de la CSM Craiova care au mai concurat în Trivale la etapa naţională au fost: Elena Moagă(locul 4 – 5.000 m), Marius Buşcă(locul 6 – 5.000 m), Aurel Rotaru(locul 3 – 3.000 m obstacole), Daniel Ion(locul 5 – 3.000 m obstacole), Daniel Andrei(locul 1 – 1.500 m). Singura reprezentantă a clubului CSU Craiova la prima etapă naţională de seniori, tineret şi juniori 1 a fost Roxana Ene, care s-a clasat pe locul 5 în proba de 400 metri garduri.