luni, mai 6, 2024

Prima înfrângere pentru Slatina în play-off

Slătinenii au plecat capul pentru prima dată în faza play-off-ului. ACS Poli Timişoara s-a dovedit un adversar prea puternic pentru formaţia olteană, care a pierdut întâlnirea de pe teren propriu, de sâmbătă, cu scorul de 1-0. Reuşita timişorenilor a căzut în prima repriză, când Belu Iordache(38) a reluat în plasă după un corner executat de Trandu. După această înfrângere, FC Olt a coborât pe poziţia a patra în play-off, iar Poli Timişoara este din ce în ce mai aproape de promovare, doar un miracol mai putând scoate gruparea timişoareană din cărţi.

Tehnicianul oltenilor, Dan Oprescu, a trimis în teren în jocul cu Timişoara următoarea formulă: Nuno Claro, Anghelina, Fîşie, Gligor (cpt.), Covalschi, Ignea, V. Gheorghe, Bardu, Rogoveanu, Leucuţa, Verdeş.Au mai intrat: Rogoveanu, Curtuiuş şi Bardu. În play-out, CSM Râmnicu Vâlcea a remizat în „Zăvoi” împotriva ultimei clasate, Şoimii Pâncota, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în urma unor lovituri de pedeapsă. Oaspeţii au condus la pauză, prin golul lui Issa(37), iar vâlcenii au salvat un egal în finalul meciului, prin reuşita lui Staicu(88). Gruparea pregătită de Pelici este salvată matematic de la retrogradare, aşa că rezultatul de sâmbătă, cu Pâncota, n-a avut nicio importanţă în clasament.