luni, mai 6, 2024

Craiovenii au urcat pe podium la „Masters”

Atleţii craioveni trecuţi de prima tinereţe au avut o prestaţie bună la naţionalele rezervate sportivilor „masters”, de la Bucureşti. Competiţia a desemnat o premieră pentru sportivul Marius Buşcă, legitimat la CSM Craiova, care a fost la prima participare în cadrul unei competiţii de acest gen şi a obţinut primele două titluri naţionale(1.500 şi 3.000 metri), cum era de aşteptat, el fiind, încă, un atlet care se bate şi pentru primele locuri la concursurile de seniori din ţară. Marius a împlinit de curând 35 de ani, vârsta minimă pentru participarea la competiţiile „masters”, iar datorită succesului din capitală şi-a obţinut dreptul de a participa la europene. Inginerul Dumitru Călina şi-a mărit vistieria cu medalii, urcând din nou pe podium.

Acesta a dobândit o medalie de bronz la 3.000 metri(M55). Adrian Neagu(CSU Craiova) a câştigat noi titluri naţionale, la săritura în lungime şi 60 metri plat, iar Mircea Alexandrescu şi Marius Dobre, ambii de la CSU Craiova, au ocupat primele două locuri la 200 şi 400 metri, categoria +40 de ani, în plus pentru Alexandrescu sosind şi un titlu naţional la 800 metri. Ilie Marian(CSU Craiova – M45) a câştigat o medalie de argint la triplusalt, în timp ce la aruncarea greutăţii Angela Minculescu(75 de ani) şi-a trecut în cont o medalie de aur, ea fiind legitimată la CSM Craiova.