marți, martie 19, 2024

Înfrângere și cu Timișoara

Baschetbaliștii de la SCM Craiova au înregistrat al treilea eșec consecutiv luni seara pe teren propriu. Echipa craioveană a cedat în fața lui BC Timișoara, formație care acum a urcat pe locul doi în clasament, cu scorul de 85-74. Craiova a făcut o primă jumătate a meciului bună, chiar intrând la pauză în avantaj, după 18-18 în primul sfert și 23-19 în al doilea sfert pentru craioveni. În ultimele două parțiale ale meciului însă formația olteană a cedat complet terenul pentru timișoreni, care s-au întors după pauză mult mai motivați să câștige partida, impunându-se cu 26-17 și 22-16 în sferturile trei și patru. SCM Craiova rămâne astfel pe locul opt, cu 29 de puncte, la patru distanță de ocupanta locului șase, BCM Pitești.

Azi echipa lui Rami Hadar va disputa o etapă restantă, în deplasare, contra Politehnicii Iași, începând cu ora 18.00. Formația ieșeană se clasează pe penultima poziție a clasamentului și este un adversar mai ușor de învins pentru baschetbaliștii craioveni, care au mare nevoie de puncte.