vineri, mai 17, 2024

Victorie spectaculoasă pentru Lupii Negri

Baschetbaliștii de la CS Vâlcea 1924 au jucat ultima partidă a Turneului Învinșilor în deplasare, contra timișorenilor de la SCM, dispută decisivă pentru poziția a treia a clasamentului. Elevii lui Hristu Șapera au început mai greu partida și bănățenii au câștigat primul sfert cu 32-28.

Următoarele două sferturi au fost echilibrate și ambele s-au terminat la egalitate, 19-19, respectiv 22-22. Astfel, repriza decisivă a plecat cu patru puncte avans pentru Timișoara. Finalul de partidă a fost spectaculos. Gazdele au condus cu 92-87 și se părea că se vor impune dar Vâlcea a revenit în stil de echipă mare. Branch a reușit o aruncare de trei puncte și a reduc din handicap apoi Soran Paunovic a fructificat două aruncări libere și e egalat.

Tot Paunovic a fost eroul Lupilor Negri și a punctat în ultima secundă pentru 92-94.

CS Vâlcea 1924 a terminat pe poziția a treia a clasamentului și va juca play-off-ul pentru clasamentul final cu CSM Focșani. Se va juca în sistemul de cel mai bun din trei partide, cu două dispute în Sala Sporturilor Traian.