Un severinean, triplu medaliat balcanic

Legitimat la CSM Drobeta Turnu Severin, Adrian Marian Bondoc a cucerit 3 medalii, dintre care una de aur, la Campionatul Balcanic de Atletism pentru Juniori (U20), desfășurat la Istanbul

Alături de Denis Simon Toma (CSO Voluntari), Laurențiu David Gudi (CSM București) și Andrei Remus Niculiță (CSS Ploiești), severineanul pregătit de Mirel Bârcu s-a impus în proba de ștafetă 4 x 400 m, încheiată cu timpul de 3:11,08 minute. În Turcia, Bondoc și-a mai trecut în palmares o medalie de argint, la 800 m (1:52,50 minute), și una de bronz la 400 m (48,45 secunde). Per total, România a cucerit 21 de medalii, dintre care 6 de aur, 10 de argint și 5 de bronz, la cea de-a 51-a ediție a Campionatelor Balcanice de Atletism pentru Juniori, rezultate care au plasat delegația țării noastre pe locul secund în clasamentul general. Pe primul loc s-a clasat țara gazdă Turcia, cu 33 de medalii (9 de aur – 11 de argint – 13 de bronz), iar Serbia a completat podiumul, cu 19 medalii (6 de aur – 8 de argint – 5 de bronz). La Balcaniada din Turcia au concurat peste 300 de sportivi, din 16 țări. Delegația României a fost formată din 50 de atleți, 21 la feminin și 29 la masculin, printre aceștia numărându-se și severineanul Adrian Marian Bondoc.