Severinenii au defilat în optimi

CFR’43 Turnu Severin s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Cupei României la Futsal U19, după ce a trecut categoric, în ambele manșe, de Șoimii Simand.

Dacă joia trecută, în meciul-tur, disputat la malul Dunării, severinenii s-au impus cu 11-1, returul de la Arad a fost tranșat tot de olteni, care au câștigat cu scorul 9-6. Astfel, echipa antrenată de Hugo Moutinho s-a calificat între primele 8, la nivel național. Până la meciul din sferturile de finală ale Cupei României, CFR’43 Turnu Severin va disputa încă 2 jocuri din Liga Elitelor U19. Primul va avea loc duminică, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă din Drpbeta Turnu Severin, cu ACS Autobergamo Deva, urmând ca peste o săptămână să joace la Ișalnița, cu Viitorul Băleasa. În primele 2 jocuri din campionat, severinenii au fost învinși de FK Odorheiu Secuiesc, scor 5-1, și de Șoimii Șimand, scor 7-6. „Ne-am luat revanșa după înfrângerea meritată, din ultimele secunde, de la Arad, din campionat. În Cupă am învins de 2 ori Șoimii Șimand și sper s-o facem și în Liga Elitelor, în returul din luna aprilie, de la Severin. Până atunci, trebuie să câștigăm duminică cu Deva, pentru a păstra șanse la locul secund. Ne așteptă un meci foarte greu”, a declarat antrenorul portughez Hugo Moutinho. Relu Clement (3 g), Raul Iorgulescu 2, Samy Gîrlea (2), Denis Câmpeanuși Coti Dănoiu au marcat în meciul-retur pentru severineni, în timp ce jocul din prima manșă au înscris Eugen Toader (3 g), Andrei Nohaiu (2g), Relu Clement, Petruț Rădulescu, Raul Iorgulescu, Coti Dănoiu, Sebastian Iacob și Alex Crăiașu.