luni, mai 20, 2024

Craiova lui Rotaru a început să câștige după venirea lui Pițurcă

CSU Craiova a câștigat meciul disputat pe teren propriu, vineri seara, în fața celor de la Astra Giurgiu. Oltenii s-au impus cu scorul de 1-0, după un meci dominat de gazde, dar nu într-un mod care să-i dea pe spate pe suporteri. Chiar dacă nu stă încă pe banca echipei, venirea lui Pițurcă s-a văzut în rezultat. CSU Craiova venea după cinci meciuri fără victorie. Noul manager general va conduce echipa de pe marginea terenului începând cu 1 septembrie.

Prima repriză a meciului poate fi descrisă, cu ușurință, doar prin gestul lui Pigliacelli, după ce a apărat lovitura de la 11 metri, produsă tot de el și executată de Mihai Răduț. Portarul italian s-a întors către galerie, a pus mâinile la urechi, în semn că vrea să audă aplauzele și s-a bucurat de moment în timp ce Bancu îl lua în brațe. Prima parte a meciului s-a încheiat 0-0, după ce giurgiuvenii și oltenii au părut că nu țin neapărat să marcheze.

Repriza secundă a început la fel cum s-a încheiat prima, lent și fără ocazii prea mari. În minutul 67, oltenii au plimbat balonul în preajma careului advers, iar o pasă de geniu a lui Cicâldău l-a servit perfect pe Bancu, cel care a înscris pentru 1-0. Oltenii au continuat să pună probleme la poarta Astrei prin Ioniță și Mihăilă. Până la final, giurgiuvenii nu au reușit să restabilească egalitatea, iar meciul s-a încheiat 1-0 pentru olteni.

Pentru CSU Craiova au evoluat: Pigliacelli – Martic, Bălașa, Acka, Bancu – Cicâldău, Mateiu (Qaka), Ivanov – Bărbuț (Ioniță), Markovic (Roman), Mihăilă.

Astra Giurgiu: Georgi Kitanov – David Bruno, Daniel Graovac, Gabi Tamaș, Risto Radunovic – Valentin Gheorghe, Gabriel Simion, Ljuban Crepulja, Robert Grecu – Mihai Răduț, Oumare Tounkara.

Arbitri: Horaţiu Mircea Fesnic (Cluj) – Alexandru Cerei (Cluj), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); Andrei Florin Chivulete (Bucureşti).