joi, mai 2, 2024

Handbalistele din Bănie păstrează șanse la calificare

Echipa de handbal feminin, SCM Craiova, a bifat încă o partidă fără victorie. Oltencele au remizat în Danemarca, scor 20-20, contra celor de la Nykøbing. Meciul s-a disputat duminică seara și a contat pentru etapa cu numărul 5 din cadrul grupelor Cupei EHF.

Partida a început destul de greu pentru trupa din Bănie. În minutul 10, craiovencele erau conduse cu scorul de 3-2, iar cele două formații marcau foarte greu. Până în minutul 15 s-a înscris doar un singur gol, pentru scorul de 3-3. Până la pauză, Craiova s-a mobilizat și avea avantaj minim pe tabelă (8-9). Repriza secundă a avut un start destul de confuz. SCM s-a trezit condusă (13-11), în minutul 40. Până la final, Nykøbing s-a detașat în trei rânduri la patru puncte diferență (15-11, 17-13), iar în minutul 55, elevele lui Burcea erau conduse cu 19-14. Craiova a revenit spectaculos, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 20-20. Calificarea în sferturile de finală se va decide duminică, 10.02.2019, de la ora 13:30, în Sala Polivalentă. Atunci, Craiova va da piept cu Bera Bera.

Pentru SCM Craiova au evoluat: Dzhukeva, Curmenț – Tătar (5 g.), Gjorgjijevska (4 g.), Ianăși (3 g.), Tănasie (3 g.), Trifunovic (1 g.), Șelaru (1 g.), Vizitiu (1 g.), Seric (1 g.), Costa (1 g.).

Nykøbing: Hauge, Sahlholdt, Greve – portari; Nielsen, E. Westberg 2, Sunami 2, Jakobsen, Lagerquist 2, Pedersen 4, Olsen 4, Wallen 2, Housheer 2, Kristiansen 1, Nielsen 1. Antrenor: Jakob Larsen.

Formația olteană stă la mila croatelor de la Podravka. SCM Craiova e obligată să o bată pe Bera Bera în ultima rundă (în tur a fost 32-21 pentru iberice). Dar victoria nu este suficientă. Podravka, deja calificată de pe locul 1, trebuie să le învingă pe danezele de la Nykøbing pentru ca fetele lui Burcea să continue în competiție.