Liga a IV-a Mehedinți/ Campioana, fără replică la Cerneți

Pe terenul din satul Cerneți, campioana CS Strehaia a fost învinsă cu 4-0 de echipa cu care s-a luptat sezonul trecut pentru titlu, până în ultima etapă.

În runda a III-a din actualul sezon, ACS Viitorul Șimian a dispus cu 4-0 de CS Strehaia și a rămas cu punctaj maxim în Liga a IV-a Mehedinți. Andrei Enea (13), Lucian Zamfir (54, 62) (foto) și Răzvan Istodor (74) au marcat pentru echipa-gazdă, care și-a propus să acceadă la barajul pentru promovare, în acest sezon. Pe primul loc, cu golaveraj superior, a rămas Recolta Dănceu, care a trecut cu 7-2 de Inter Salcia, prin golurile lui Constantin Negrescu (10), Cristian Boboescu (13), Mihai Pavel (15, 34), Adelin Făiniși (18), Gabriel Enea (51) și Marian Pavel (74), respectiv Mădălin Iliescu (36) și Sorin Tomescu (67). Tot 9 puncte au mai acumulat Viitorul Cujmir și Dierna Orșova, învingătoare în jocurile, de pe teren propriu, cu Real Vânju Mare și AS Corcova. Dacă echipa din Cujmir s-a impus cu 4-0, prin reușitele lui Vlad Ionică-Dobre (12), Mirel Cecă (73), Liviu Ionică (89) și Robert Ionică-Dobre (90), Dierna a trecut cu 3-2 de Corcova. Andrei Lazăr (‘25) și Tiberiu Pătășanu (43, 78) au înscris pentru gazde, iar oaspeții au replicat prin „dubla” lui Mădălin Barbu, din minutele 23 și 80. Primul punct stagional a fost izbutit de Decebal Eșelnița și Dunărea Pristol, care au remizat, scor 1-1. Viorel Ciochină a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 39, iar Emaniel Stancu a egalat în prelungiri.