LIGA A IV-A MEHEDINȚI/Viitorul, detronată în prelungiri

Pentru a treia etapă la rând, Viitorul Șimian și CS Strehaia au făcut rocada în clasament, iar campioana se va decide în utima rundă

Viitorul Șimian și CS Strehaia continuă să alterneze în fruntea Ligii a IV-a Mehedinți. În penultima etapă, echipa comunei Șimian a fost învinsă cu 2-0, pe Stadionul Termo, de ACS Drobeta și a cedat, din nou, primul loc al ierarhiei. Gazdele au marcat golurile victoriei în minutele de prelungire, prin Relu Țurai și Mihai Schintee. De rezultatul partidei de la malul Dunării a profitat CS Strehaia, care a revenit în fotoliul de lider, după ce a dispus cu 4-0 de Dierna Orșova, prin golurile lui Mihai Șișu (45), Mihai Vîrșog (54), Costel Pontu (74) și Florin Dobrescu (78). După acest succes, echipa pregătită de Mircea Danciu a egalat la puncte Viitorul Șimian, dar e avantajată de criteriile de departajare. În ultima rundă, programată sâmbătă, de la ora 18, CS Strehaia va întâlni ACS Drobeta pe propriul teren, iar Viitorul Șimian va primi vizita echipei Dierna Orșova. În cazul în care învinge, Strehaia devine campioană. Teoretic, și echipa severineană poate spera la primul loc, dacă învinge la Strehaia, iar Viitorul Șimian nu câștigă cu Orșova.