duminică, aprilie 28, 2024

Oltenii se apropie de play-off

Baschetbaliştii craioveni au reuşit o victorie importantă în deplasarea de la Galaţi, de luni seara, în care s-au impus la limită, cu 86-84. SCM U Craiova s-a aflat la conducerea jocului până la pauză, timp în care obţinuse un avantaj minim de patru puncte în primele două sferturi, pe care le-a adjudecat cu 28-26 şi 19-17. La întoarcerea de la cabine, jucătorii olteni au slăbit ritmul bun din prima parte a meciului şi le-au permis astfel gălăţenilor să revină şi chiar să treacă în avantaj pentru un moment. Phoenix a câştigat sfertul trei cu 28-22, iar în ultimul act al partidei începea cu două puncte în faţa Craiovei. De această dată însă echipa din Bănie nu a mai cedat în finalul meciului, ci din contră s-a redresat şi s-a impus cu 17-13 în sfertul patru, gălăţenii ratând în ultimele secvenţe de sub coş, îndeajuns pentru a stabili scorul final în favoarea ei. 84-86 s-a încheiat întâlnirea dintre Phoenix Galaţi şi SCM U Craiova, o victorie care apropie formaţia alb-albastră de locul doi al grupei, cel care o duce în play-off. Această poziţie este încă ocupată de echipa din Galaţi, care are 28 de puncte, cu unul peste formaţia olteană. “Meciul a fost foarte greu. Ne aşteptam la asta, dar băieţii s-au concentrat foarte bine. Am pregătit bine partida, am controlat-o de la un capăt la celălalt şi ne-am îndeplinit obiectivul pentru acest joc. Băieţii s-au dăruit exemplar, lucru pentru care le mulţumesc. Invităm toată suflarea alb-albastră să ne conducă spre victorie, luni, de la ora 18:00, în Sala Polivalentă, la următoarea finală pentru calificarea în play-off cu B.C. Mureş Târgu Mureş”, a declarat antrenorul echipei masculine de baschet a SCM U Craiova, Vladimir Vuksanovic. Lupta pentru play-off este din ce în ce mai strânsă în turneul locurilor 7-10 pentru că şi Dinamo a reintrat în cărţi după victoria obţinută în această etapă la Târgu Mureş, care a făcut-o să egaleze la puncte SCM U Craiova (27 p). Lunea viitoare, craiovenii vor reîntâlni BC Mureşul Târgu Mureş, acum pe teren propriu, în speranţa unei revanşe după eşecul din tur, care să îi mărească şansele la play-off.

PHOENIX GALAŢI – S.C.M. „U” CRAIOVA 84-86 (26-28, 17-19, 28-22, 13-17)

S.C.M. „U” CRAIOVA: Taylor (16 p.), Bureau (6 p.), Abrams (19 p.), Lee (21 p.), Burlacu (18 p.), Popa (2 p.), Şolopa (4 p.), Aktaş.