joi, mai 2, 2024

Cupa României – Mehedinți/ Favoritele s-au calificat cu emoții

Echipele de eșalon inferior au pierdut dramatic calificarea în semifinalele fazei județene a Cupei României

Reprezentantele Ligii a V-a au fost la un pas să producă surpriza sferturilor de finală ale Cupei României. Cel mai dramatic meci s-a disputat la Vânju Mare, unde liderul ultimului eșalon fotbalistic din Mehedinți, AS Real, conducea Recolta Dănceu, în minutul 76, cu scorul de 3-0, dar a fost egalat în ultimul minut al timpului regulamentar și a pierdut în prelungiri, cu 4-3! Cristian Dumbravă (’17) și Ionel Lătea (’72, ’76) au marcat pentru gazde, în timp ce finalista ultimilor 4 ediții ale Cupei României a punctat prin Alexandru Crăiașu (’77), Lucian Brucă (’88), Aurelian Ghițoaica (’90) și Constantin Negrescu (‘113). Tot în prelungiri s-a decis și meciul AS Ghiciulescu Hinova – CS Viitorul Cujmir. După 2-2 în timpul regulamentar, prin reușitele lui Florin Spafiu (‘5) și Ionel Peșchir (66), respectiv Liviu Ionică (2, 82), Ionel Ionică-Dobre a marcat golul victoriei în minutul 116. La un pas de surpriză a fost și Voința Vrata, care, la pauză, conducea liderul din Liga a IV-a, Viitorul Șimian, cu 3-1. Oaspeții au marcat însă de 4 ori în repriza secundă și s-a calificat în semifinale. Șimianul a deschis scorul prin Bogdan Bologa (’14), gazdele au intrat la cabine cu 2 goluri avans, după reușitele fraților Costel Pontu (’37, ’41) și Viorel Pontu (’43), însă Viitorul a întors rezultatul după pauză, când a punctat prin Cătălin Bologa (’52), Gabriel Ciolacu (’59), Alin Arfutu (’81) și Ion Ruțoiu (’90). Paradoxal, cel mai dezechilibrat joc a fost cel dintre reprezentantele Ligii a IV-a, CS Strehaia și ACS Drobeta. Ocupanta locului al treilea s-a impus cu 4-0, prin golurile lui Adrian Balaci (’32, ’63), Ionuț Tiribentea (’50) și Andrei Mătușoiu (’59). Cele două echipe se vor reîntâlni, sâmbătă, pe Stadionul Termo din Severin, în campionat. Atât Liga a IV-a, cât și Liga a V-a, se reiau la sfârșitul acestei săptămâni.