sâmbătă, mai 4, 2024

Minifotbal – Superliga Prieteniei/ Electroflux în optimi, AS Drobeta locul 4

Gruparea craioveană a fost eliminată de piteştenii de la Golden Team, cea mai bună clasare dintre olteni obţinând-o echipa mehedinţeană care are în componenţă jucători de la Tractorul Cetate.

Superliga Prieteniei şi-a desemnat, duminică seara, cea mai bună echipă a sezonului 2016-2017. La capătul unui maraton fotbalistic de trei zile, Omar Sales Braşov a câştigat titlul de campioană, după o finală dramatică disputată, în faţa celor de la LPS MAV Timişoara. După cele 40 de minute regulamentare de joc, scorul a fost egal, 3-3, astfel că marea câştigătoare s-a decis la loviturile de departajare.

Reprezentanta Băniei la acest turneu, Electroflux a trecut de grupe, câştigând în faţa celor de la Sălaj Boys cu 5-2 şi 2-0 cu Hooligans, iar în faţa celor de la Golden Team Piteşti au terminat la egalitate, scor 2-2. Cu piteştenii, Electroflux s-a întâlnit şi în optimi, dar a fost eliminată de aceştia. Lotul folosit de gruparea craioveană a fost format din: Florin Dragomir, Nicolae Zăvoi, Alin Bugălă, Adrian Dumitraşcu, Ovidiu Relea, Florin Niculescu, Dragoş Ştoiu, Dumitru Popescu, Daniel Ochea şi Viorel Georoceanu.

Mulţumim domnului Nicolae Zăvoi pentru sprijinul acordat şi efortul depus de a participa la acest turneu. Echipa noastră este una de tradiţie în campionatele pe firme, unde avem deja două titluri şi am ieşit de două ori vicecampioni, iar la nivel naţional am ocupat la Mangalia locul doi la prima ediţie şi trei la a doua. Aceste performanţe au fost obţinute de un grup de băieţi de mare caracter. Cum participăm la diverse turnee, ne-am gândit să organizăm unele la baza proprie care va fi gata în scurt timp. La baza” Flux Arena”, care va fi una modernă dotată cu 250 de scaune, vom organiza pe parcursul acestui an competiţii la care să participe şi echipe din ţară”, a declarat unul dintre cei buni jucători ai echipei Electroflux, Alin Bugălă.

Cea mai bună clasare din echipele Olteniei la acest turneu a reuşit-o gruparea mehedinţeană AS Drobeta Turnu Severin, care are în componenţă jucători cu state vechi la minifotbal, dar şi experimentaţi pe teren normal cum ar fi Dorel Stoica şi Dorian Vasilică, adică fostul şi actualul antrenor de la divizionara D doljeană Tractorul Cetate. Severinenii au terminat competiţia pe locul 4 după ce au pierdut finala mică cu Liverpool Team Bucureşti, scor 3-4. În optimi AS Drobeta eliminase, scor 4-0 pe FC Berceni, în sferturi a trecut cu 1-0 de Piatra Albă, iar în semifinale au pierdut cu 1-4 în faţa gruparii Omar Sales Braşov.

O altă echipă din Oltenia participantă în grupa celor de la AS Drobeta a fost Ştiinţa Celei Târgu Jiu, care alături de mehedinţeni s-a calificat mai departe din grupă. Cea de-a treia reprezentantă olteană din această grupă Atletico Textila Vâlcea a terminat pe ultima poziţie fără niciun punct. Pe aceeaşi poziţie, dar în grupa D s-au clasat tot o echipă vâlceană şi anume Real Team.