miercuri, mai 8, 2024

LIGA A IV-A MEHEDINȚI/Şimianul a răzbunat înfrângerea din tur

În ultima etapă programată în acest an, liderul Viitorul Şimian s-a răzbunat pe echipa care i-a administrat singura înfrângere stagională şi a intrat în iarnă cu un avans de 7 puncte

Derby-ul rundei a XI-a a fost tranşat de Viitorul Şimian, care a dispus cu 1-0 de ACS Drobeta, prin golul lui Eusebiu Firu, din minutul 57. Liderul a răzbunat astfel eşecul din partida-tur, disputată pe Stadionul Termo şi câştigată de echipa severineană, tot cu 1-0, datorită reuşitei lui Relu Țurai (‘54). După succesul din retur, Şimianul s-a distanţat la 7 puncte de ACS Drobeta şi de CS Strehaia. După un joc modest, echipa antrenată de Mircea Danciu a trecut cu 1-0 de Dunărea Pristol, prin autogolul lui Răzvan Bonţoi, din minutul 34, dar oaspeţii au condestat identitatea unui jucător advers şi ar putea câştiga jocul cu 3-0, la “masa verde”.

Două jocuri pot fi decise la masa verde

Tot la comisii va fi decis şi meciul AS Corcova – Dierna Orşova, încheiat egal pe teren, scor 2-2. Ionuţ Vitan (‘66, ‘69), respectiv Bogdan Epure (‘74) şi Bogdan Dochioi (‘87) au fost marcatorii din raportul de joc, dar echipa din Orşova a contestat identitatea unui jucător advers. Partida Recolta Dănceu – Viitorul Cujmir va fi omologată cu rezultatul din teren, după ce a fost câştigată, surprinzător, de oaspeţi. Deşi gazdele au condus cu 1-0 la pauză, echipa pregătită de Stelian Cecă a marcat în partea secundă de 4 ori, în doar 10 minute. Astfel, Mihai Pavel (‘45), respectiv Ionuţ Cecă (‘72), Ionel-Liviu Ionică (‘74, ‘75) şi Ionel-Vlad Ionică-Dobre (‘82) au fost marcatorii jocului cu cele mai multe goluri din ultima etapă programată în acest an. Campionatul se va relua în martie 2017, cu antepenutima etapă din sezonul regulat, după care va începe play-off-ul. Echipele vor intra în faza următoare cu punctele înjumătăţite.