sâmbătă, mai 18, 2024

N-au avut milă de ieşeni

Pandurii a reuşit să se salveze matematic de la retrogradare după o victorie convingătoare în faţa grupării pregătite de Nicolo Napoli, asta după ce în finala Cupei Ligii a dezamăgit împotriva Stelei. Gorjenii s-au impus, duminică seara, la Târgu Jiu, în faţa lui CSMS Iaşi cu scorul de 5-2, şi au atins borna 42, cu patru puncte mai mult decât prima echipă care ocupă un loc retrogradabil, Concordia Chiajna. Mai fiind o singură etapă de disputat în acest sezon, Pandurii este, deja, cu gândul la vacanţă şi reconstrucţia echipei din vară, pentru că această stagiune a fost una nereuşită. În partida cu gruparea din Copou, Roman s-a evidenţiat printr-un hattrick reuşit în zece minute. Golgheterul formaţiei pandure a marcat primul şi al treilea gol de la punctul cu var, în minutele 58 şi 68, iar a doua reuşită s-a materializat în minutul 63, din acţiune. Primele două goluri pandure au fost semnate în prima repriză, de Mrzjlak(24) şi Pintilii(34). Ieşenii au înscris şi ei pe final de meci, pentru a-şi salva într-o oarecare măsură onoarea, prin Bociuc(73) şi Enescu(79). Pandurii a evoluat în jocul de dumininică astfel: Mingote – Unguruşan, Şandru, Vasiljevici, Momcilovici (Grecu '71) – Pintilii, Mrzljak – Răduţ (Buleică '59), Nistor, Shalaj (Trifu '65) – Roman. De cealaltă parte, la CSMS Iaşi au jucat: Caparco – Mihalache, Ciucă, Plămadă, Ţigănaşu – Enescu, Al. Creţu (Olah '74) – Bosoi (Coşereanu '46), L. Mihai (Boiciuc '46), Ciucur – Golubovici. Gorjenii vor disputa ultimul meci al sezonului, miercuri, în Giuleşti, contra formaţiei Rapid Bucureşti, de la ora 18.45.