miercuri, mai 1, 2024

Doljenii din L3 rămân fără puncte

După ce prima rundă a fost una neagră pentru grupările din Dolj, etapa cu numărul doi s-a dovedit la fel de nefastă. CS Podari, CSO Filiaşi şi ACSV Municipal rămân în secetă de puncte, fără să fi înregistrat nici măcar o remiză în acest start de sezon.

“Municipalii” au capitulat pe teren propriu, în faţa arădenilor de la UTA, scor 1-0. Deşi au controlat jocul în prima parte, trecând deseori pe lângă deschiderea jocului, elevii lui Gavrilă s-au văzut întrecuţi pe tabelă înainte de pauză, graţie reuşitei lui Hlistei(33) de partea oaspeţilor, care a fost, de fapt, şi unicul gol al partidei.
Municipal a început meciul de vineri în următoarea formulă: Vişanu – Chircan, Grigorie (’67 Sârmon), Istudor, D. Mihai – M. Flori, Ţucă (’82 Năstase) – I. Nuţă, I. Şerban (’82 Mirescu), L. Scarlat – C. Scarlat (’46 Ţenovici). Filieşenii au fost depăşiţi în deplasarea de la Lugoj la limită, scor 2-1, după ce Dumitraşcu a marcat în proprie poartă în prima parte.

Băieţii lui Ciurea au izbutit egalarea spre finalul partidei, prin Cârjan(88), dar nu au putut ţine mult de rezultat, gazdele revenind în avantaj în ultimele secunde ale meciului, datorită golului înscris de Miculescu(90+3). La ACSO Filiaşi au evoluat: C. Popescu – Celea, Lupu, Vulpe, Neacşu – Pais, Dumitraşcu, Ştoiu, Cruşoveanu – Pârvuică, Răducanu. Pe parcurs au mai intrat: Ianîcu, Creţu, Fruntelată, Cârjan. În seria a III-a, CS Podari a fost învinsă « afară » la Titu, de către gruparea locală Urban. Podărenii au un start foarte timid de campionat, şi nu numai din punctul de vedere al rezultatelor, ci şi din cel al jocului prestat.

Înfrângeri, înfrângeri şi iar înfrângeri

Elevii lui Naicu nu au arătat că pot pune probleme consistente apărărilor adverse şi au avut o organizare puţin haotică la nivel tehnico-tactic, ca dovadă şi înfrângerile suferite în primele două etape. Ultimul eşec al podărenilor a fost cel de vineri, de la Titu, unde au fost depăşiţi cu scorul de 2-1. Gazdele au intrat repede în posesia ostilităţilor, după ce Petculescu a dat tonul jocului în minutul cinci, printr-o reuşită de generic. CS Podari a revenit în joc spre finalul partidei prin Murgan(62), jucătorul doljenilor transformând impecabil o lovitură liberă care a adus eliminarea portarului advers şi inferioritatea numerică pentru gazde.

Şi în aceste condiţii, cu un om în plus pe teren, podărenii au cedat inexplicabil. Neguţ a readus fericirea în tabăra gazdă, în minutul 76, şi a încheiat conturile pentru oaspeţi, care s-au reîntors acasă cu coada între picioare. Naicu a mizat la Titu pe următorii jucători: Mecea – Ciocârlă (’79 Stoian), Cr. Preda (’83 Dragomir), Dina, Ciocioană – Orban (’79 Segărceanu), Murgan, Săceanu (’71 Poenaru), Luncan – Cr. Niculescu, Răduţ.

4. FC Hunedoara    2    1    1    0    3-2    4
5. Minerul Mehedinţi    2    1    0    1    3-2    3
6. Millenium Giarmata    2    1    0    1    3-2    3
7. UTA Arad    1    1    0    0    1-0    3
8. Pandurii II Târgu-Jiu    2    1    0    1    2-4    3
9. Ştiinţa Turceni    2    0    1    1    1-4    1
10. CS Minerul Motru    1    0    0    1    2-3    0
10. ACSO Filiaşi    2    0    0    2    1-3    0
11. ACSVM Craiova    2    0    0    2    0-3    0
13. CS Ineu    2    0    0    2    0-9    0