vineri, mai 3, 2024

Galop de sănătate pentru oaspete

Restanţa din cadrul celei de a XVI-a etape a Ligii Naţionale feminine de baschet s-a desfăşurat ieri în sala “Ion Constantinescu”. Meciul a opus formaţia gazdă şi pe cea similară din Târgovişte. După cum era de aşteptat, câştig de cauză au avut oaspetele care nu au întâmpinat nicio problemă în Bănie. Primele două sferturi sunt de intrat în statisticile negative ale Ligii Naţionale, echipa gazdă reuşind câte, atenţie, şase puncte. Având un avantaj consistent după primele sferturi şi fiind mai mult de cât clar că junioarele din Craiova nu pot face faţă unui asemenea meci, antrenorul celor de la CSM  a introdus pe teren toate jucătoarele aflate pe foaia de joc.

Lucrurile s-au mai ameliorat după pauza mare în sensul că sfertul trei s-a încheiat cu 12 puncte pentru gazde, pentru ca în ultimul, acestea să înscrie 13. Rezultat final 106-37 (27-6, 27-6, 23-12, 29-13) pentru CSM Târgovişte şi echipa din Bănie continuă să fie pe ultimele locuri în clasament. Pentru SCM Craiova au jucat J. Ninu (13), I. Moţăţeanu (12), R. Matei (4), A. Olteanu (4), M. Miculeasa (2), M. Pirnea (2), Gliga şi Niţă. Etapa viitoare, care va avea loc sâmbătă, SCM Craiova va juca tot acasă, de la ora 16.00 cu Phoenix Galaţi.