Elevii lui Gorun au defilat în Polivalenta severineană

Gorjenii au obţinut ieri a noua victorie consecutivă a sezonului şi sunt deja cu gândul la turneul semifinal al juniorilor I. La malul Dunării, în primul meci al returului din faza grupelor, LPS Târgu Jiu a dispus cu 42-21 de CSS Drobeta, rezultat care spune multe despre diferenţa de valoare dintre cele două echipe. Oaspeţii au condus cu 4-0 încă din startul partidei, dar jocul părea să se echilibreze la jumătatea primei reprize, când tabela indica scorul de 5-5. A fost şi singura dată când elevii antrenaţi de Petru Asavei şi Lucian Talabă au reuşit să egaleze. În următorul sfert de oră doar LPS Târgu Jiu a defilat pe parchet, iar la pauză s-a intrat cu un avantaj de 10 goluri (19-9). Diferenţa s-a mărit considerabil în partea secundă şi la final rezultatul a fost de 42-21. LPS Târgu Jiu câştigase partida-tur „doar” cu 33-19.

Era de aşteptat să ne impunem. Suntem echipa de pe primul loc şi ne-am respectat blazonul. Am venit la Severin să ne pregătim pentru turneul semifinal. Nu am venit cu lotul complet, am avut un jucător important accidentat şi un debutant în poartă. Obiectivul nostru e să ajungem la turneul final şi vom încerca să luăm o medalie, deşi va fi foarte greu, fiindcă lotul nostru e destul de tânăr. Avem şase juniori II în echipă.
A spus antrenorul gorjean Adrian Gorun

Acesta a mizat pe: Boban Vuiţă, Raul Furtună – Gheorghe Constantina (11). Bogdan Ivăşchescu (8), Constantin Mănescu (7), Marian Sclipcea (4), Denis Ţiu (4), Vlad Mladin (3), Ion Becheru (2), Cătălin Popescu (2) şi Alin Lăscăteu (1).

Al şaselea eşec pentru severineni

În urma acestui rezultat, severinenii au înregistrat a şasea înfrângere stagională şi, cu doar trei victorii acumulate, au rămas pe locul al cincilea, din nouă participante în seria E.

Astea sunt condiţiile în Severin: nu există arie de selecţie, nu sunt sponsori. Nu avem niciun obiectiv anul acesta. Încercăm să formăm o echipă pentru sezonul viitor, când vom evolua, în mare parte, tot cu aceeaşi jucători.
A afirmat Talabă

CSS Drobeta i-a trimis pe parchet pe: Alin Cotojman, George Brănescu – Alin Borugă (7 g), Alin Sima (6), Silviu Hârjeneţu (3), Ionuţ Balaci (2), Adrian Stan (2), Mirel Şerban (1), Andrei Bumbaru şi Elvis Epure. Miercuri, LPS Târgu Jiu va întâlni LPS Arad, iar severinenii vor juca în deplasare cu Liceul Teoretic „Traian Vuia” Reşiţa, echipă care ocupă locul secund.