Liga a 3-a/ Victorii pentru CSU II şi Filiaşi

Colege în ediţia trecutã în C4, cele douã grupãri s-au impus în amicalele jucate sâmbãtã dimineaţa

În primul meci jucat în intersezon şi cel de debut pentru Corneliu Papurã pe banca echipei ”satelit” a celor de la CSU, craiovenii s-au impus scor 3-2, în faþa grupãrii vâlcene CS Șirineasa. În partida disputatã pe arena de la ”Aripile”, jucãtorul revenit dupã ce fusese împrumutat un sezon la Sporting Turnu Mãgurele, Alex Popescu a deschis scorul dupã o acţiune pe partea stângã, iar în minutul 40 a realizat dubla. Oaspeţii au revenit în joc din penalti, în finalul reprizei, iar la mijlocul actului secund, formaţia din Șirineasa a egalat. CSU II a marcat golul victoriei, când revenit dupã experienţa de la FC Baia Mare, Jurj a reuşit sã marcheze, pe contraatac.

Antrenorul echipei CSU II, Corneliu Papurã, a început meciul cu: Vlad – Marcu, Cioinac, Ștefan (38 Luicã), Sima – Buzan, Hodea, Dinu – Gianimu, Popescu, Burlacu. În repriza secundã au evoluat: Dicã – Andrei, Luicã, Ion, Borneci – Rodeanu, Cojocaru, Enache – Ionescu (65 Cârlig), Jurj, Topalã.

Tot sâmbãtã, pe arena de la Combinat, ACSO Filiaşi a învins scor 5-0, pe Progresul Segarcea, prin golurile marcate de Fotescu, Cãle, Moraru, Tãnase şi Fruntelatã. La ACSO Filiaşi, antrenorul Dragoş Bon i-a trimis în teren pe: Mogoşanu – Calu, Bãlaşa, Lupu, Orban – Bogdanovici, Obeanu – Moraru, Cãle, Tãnase – Fotescu. Au mai intrat: Iovãnescu, Cruşoveanu, Cimpoeru, Borhot, Istudor, Georgescu, Petcu, Fruntelatã şi Chircan.

Gruparea pregãtitã de Dragoş Bon va juca marţi, de la ora 18.30, tot pe stadionul ”Chimia” cu divizionara D, Viitorul Cârcea, apoi vineri va pleca la Straja, într-un stagiu ce pregãtire (5-13 august).

Podariul, învinsã de Pandurii II

Aflatã în cantonament în Serbia, ACS Podari a jucat sâmbãtã la Donji Milanovac un amical cu Pandurii II Târgu Jiu. Meciul s-a încheiat cu victoria gorjenilor, scor 2-0.

Formula folositã de antrenorul Florin Șoavã a fost urmãtoarea: Mecea – Ciocârlã, Avram, Vulpe, R. Bogdan – Raicea, D. Stancu, N.Nicolae, Fieraru – Cl. Bãlan, C. Matei. Au mai intrat Ricardo Filip, Dumangiu, Velica, Al. Stancu, Furtunã şi I. Sârmon.

Nu au fost folosiţi deoarece au acuzat unele probleme medicale Licã şi Bozgan.

Liga a 4-a/ Cârcea, succes clar la Leoteşti

Dupã eşecul de marţi seara de la Segarcea, scor 1-2, în faţa echipei locale Progresul, divizionara D Viitorul Cârcea a susţinut sâmbãtã o nouã partidã de verificare. Cârcenii au învins în deplasare, scor 5-1, pe gruparea din judeţul Olt, Viitorul Leoteşti. Golurile doljenilor au fost marcate de Sârmon 2, B. Chirea, D. Ignat şi Balaban.

Formula de start folositã de antrenorul Ionuţ Țiclea a fost: Dragomir – Nuţã, Mirea, Trancã, Șt. Tuparu – Pârvu, Balaban, B. Chirea – M. Niţã, D. Ignat – Sârmon. Au mai intrat Puţoi, Buciuman, Vozaru, M. Poenaru şi Alãmiţã. Marţi de la ora 18.30, gruparea din Cârcea va evolua la ”Combinat” împotriva echipei ACSO Filiaşi, iar pe 6 august va primi pe teren propriu, de la ora 10, vizita celor de la Viitorul Leoteşti.