vineri, mai 3, 2024

Lupii au învins pe Municipal Focșani în meciul decisiv și rămân în LNB

Baschetbaliștii de la CS Vâlcea 1924 au jucat pe propriul teren meciul decisiv pentru menținerea în primul eșalon.

După 2-2 la general, elevii lui Hristu Șapera au început ezitant confruntarea cu Municipal Focșani și oaspeții au intrat la pauza mică în avantaj, 20-28. În sfertul al doilea elanul moldovenilor a scăzut dar vâlcenii au redus un singur punct din handicap: 24-23. La pauza mare, Șapera a reglat rotițele jocului Lupilor Negri care au întors situația de pe tabela de marcaj și, în mare parte, și-au asigurat succesul: 28-12. În sfertul decisiv Municipal Focșani a încercat din răsputeri să revină în meci dar tot ce au reușit a fost să reducă proporțiile scorului.

S-a terminat 95-83 și CS Vâlcea reușește să se mențină în primul eșalon de baschet masculin, la doi ani de la înființare.