joi, mai 2, 2024

„Pandurii” din Cerneți, stopați la Severin

În etapa a IV-a, Pandurii Cerneți a pierdut primele puncte din acest sezon și a cedat primul loc al clasamentului
Disputată pe Stadionul Termo, partida AS Turnu Severin – CS Pandurii Cerneți s-a încheiat nedecisă, scor 1-1. Ambele goluri s-au marcat pe finalul jocului. Gazdele au deschis scorul în minutul 85, prin Daniel Mișea, dar Mădălin Mătăsăreanu a egalat în prelungiri și astfel echipa severineană a irosit șansa primei victorii a sezonului. De rezultatul de pe Stadionul Termo din Drobeta Turnu Severin a profitat Viitorul Șimian, care s-a impus cu 6-0 în deplasarea de la Pristol și a rămas singura echipă cu punctaj maxim din Liga a IV-a Mehedinți. Mădălin Lăcustă (13), Adrian Zgaibă (33), Andrei Lazăr (55), Marius Breazu (76, 89) și Eduard Popescu (86) au înscris pentru echipa din Șimian, care s-a distanțat la 2 puncte de Cerneți.

Salcia a spart gheața
Etapa a IV-a a adus și primele puncte pentru Inter Salcia, care s-a impus cu 3-1 la Cujmir, prin hatt-trick-ul lui Sorin Tomescu (33, 65, 90), respectiv Ionuț Cecă (83). Cu 2-1 a dispus Victoria Vânju Mare de AS Obârșia de Câmp, prin reușitele lui Marinel Scutașu (34) și Mădălin Trandafir (86), respectiv Valentin Fornea (58), în timp ce jocurile Recolta Dănceu – CS Strehaia și Decebal Eșelnița – Dierna Orșova nu s-au disputat, deoarece echipele oaspete nu s-au prezentat! Dacă Strehaia a invocat faptul că s-a defectat microbuzul cu care făcea deplasarea în partea de sud a județului, Dierna avea de parcurs doar 7 km până la terenul din Eșelnița!