duminică, aprilie 28, 2024

“Satelitul” şi CSO Filiaşi s-au impus

Cele două grupări doljene din C4 au obţinut victorii, CSU 2 pe “Extensiv”, iar trupa lui Victor Naicu la Lipova.

Rundă perfectă pentru echipele doljene din seria a 4-a. Pe stadionul “Extensiv”, CSU 2 Craiova a revenit pe locul secund după victoria, scor 3-1(0-1) în faţa grupării Milenium Giarmata. Craiovenii au profitat şi de eşecul celor de la CSM Şcolar Reşiţa în faţa grupării Cetate Deva, echipă băgată în formă tocmai de elevii lui Papură, după acel eşec pe teren propriu de acum etape. Echipa oaspete a condus la pauză prin golul marcat de Ghighilicea. După pauză CSU 2 a egalat prin fundaşul central Ion, care a reluat cu capul la colţul lung din interiorul careului, apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj prin reuşita superb a lui Trancă. Talentatul mijlocaş a reluat din drop la colţul lung fără speranţe pentru portarul bănăţean. Revenit de două meciuri al echipa a doua Jovan Markovic a stabilit scorul final în minutul 90, când a înscris cu capul din 10 metri. Antrenorul echipei secunde a CSU Craiova, Corneliu Papură a aliniat următorul “11”: Dică – Borța, Ion, Hreniuc, Trocan – Enache, Iuga, Constantin – Frăsineanu, Al. Popescu, Petre. Au mai intrat Trancă şi Markovic. Ca urmare a acestui rezultat, trupa lui Papură a ajuns la 17 puncte în nouă partide disputate până în acest moment. Etapa viitoare, craiovenii vor juca împotriva echipei Șoimii Lipova, sâmbătă, de la ora 15. În faţa acestei echipe cealaltă echipă doljeană din seria a 4-a, CSO Filiaşi a reuşit să se impună scor 2-1 în această rundă. Golurile din jocul de la Pâncota fiind marcate de Ionuț Badea, dintr-o lovitură liberă de la 17 metri (’45) şi Marius Duma, cu un şut la colțul lung (’88), respectiv Vasinc, dintr-un penalti făcut de Nedeianu (’70). Antrenorul doljenilor Victor Naicu a mizat pe următorii jucători: Nedeianu – Calu, Preda, Lupu, Tereche (’85 Duma) – Cruşoveanu – Tudor, D. Stancu, Chivu (’90 Geanimu), Badea (’82 Borneci) – Dinu. Tot în etapa a 9-a s-au mai jucat partidele: 20 octombrie – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Naţional Sebiş 0-4(Dragoş Săulescu 13 – penalti, Mădălin Livan 65, Marco Enciu 75 – penalti, Nicolae Ruţă 86), Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – AFC Hermannstadt 2 0-3(Ilie Solomon 33, Andreas Bratu 45+1 şi 49), CSM Lugoj – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-2(Bogdan Bozian 34 – penalti/Vlăduţ Cotoc 64, Andrei Sulea 87); 21 octombrie – ACS Ghiroda – ACS Şirineasa 1-4(Alexandru Baranyi 90+2/Lucian Iordache 17 şi 45, Florin Costea 62, Ovidiu Vezan 68), CSM Şcolar Reşita – CNS Cetate Deva 1-2(Alin Liuba 73 – penalty/Marius Lupu 4, Robert Cristian 85), iar Internaţional Băleşti a stat.

1. CS Şirineasa 9 8 1 0 20-3 25

2. CS U 2 Craiova 9 5 2 2 13-6 17

3. CNS Cetate Deva 9 4 3 2 15-12 15

4. CSM Şcolar Reşiţa 8 4 2 2 17-8 14

5. Naţional Sebiş 8 3 2 2 15-10 14

6. ACS Ghiroda 8 3 14 22-18 13

7. CSM Lugoj 8 3 4 2 14-8 13

8. CSO Filiaşi 8 3 4 1 10-6 13