vineri, mai 17, 2024

Șase medalii pentru pugiliştii craioveni la Cupa României de juniori

Mai mulţi practicanţi ai boxului de la cluburile craiovene au participat de curând la Cupa României rezervată categoriei de juniori, ce a avut loc la Brăila. Sportivii de la secţia de box a SCM Craiova au obţinut un total de cinci medalii, dintre care o medalie de aur, una de argint şi trei de bronz, în timp ce un singur boxer de la CSM Craiova a urcat pe podium. De la SCM Craiova, Gabriel Dinu a fost de neînvins în limitele categoriei de 57 kg, dobândind o medalie de aur, după ce în finala competiţiei s-a întâlnit cu un alt sportiv craiovean, Constantin Gogoşanu, de la CSM Craiova, acesta din urmă cucerind medalia de argint. Dorel Bolovan (54 kg) s-a clasat pe locul doi, iar Eduard Barbu (57 kg), Adrian Mişu (63 kg) şi Ionuţ Pătru (80 kg) au urcat pe a treia treaptă a podiumului. Din partea SCM Craiova au mai participat la turneul de la Brăila Chevin Mogoşanu (46 kg), Maldini Miclescu (63 kg) şi Ionuţ Constantin (54 kg). Pugiliştii de la Sport Club Municipal sunt pregătiţi de Ion Joiţa, Ion Dragomir şi Marcel Sîrba. La Cupa României de juniori, au mai reprezentat clubul CSM Craiova şi alţi trei sportivi, care n-au reuşit însă să ajungă în fazele superioare. Cristian Floricoiu (63 kg) a trecut de primul tur după o victorie în faţa unui sportiv din Iaşi, dar în a doua rundă a fost bătut de un pugilist de la Slatina, cel care s-a şi impus în finala întrecerii de la această categorie. Deşi erau aşteptări mai mari de la Marius Cîţu, acesta nu a putut să urce pe podium în limitele categoriei de 66 kg. El a fost făcut K.O în al doilea tur de un sportiv de la Târgovişte, după ce reuşise să treacă de prima rundă. Alin Licola a boxat la categoria +81 kg, dar n-a ajuns mai departe de prima partidă. Pugiliştii de la CSM Craiova sunt pregătiţi de antrenorul Constantin Cucu.