vineri, mai 17, 2024

Derby dezechilibrat la Gârla Mare

Confruntarea de la Gârla Mare a fost dezechilibrată din punct de vedere numeric. După ce n-a putut demonstra identitatea mai multor jucători, echipa-gazdă a fost nevoită să evolueze, tot meciul, cu opt componenți pe teren. Condusă cu 1-0, în minutul 6, AS Unirea a reușit să egaleze, peste un sfert de oră, dar n-a mai făcut față ritmului în repriza secundă și a pierdut la o diferență de patru goluri. După acest eșec, Gârla Mare a coborât, de pe primul loc, tocmai pe 5 în clasament.

Florești, lider în premieră

În fruntea ierarhiei a trecut Viitorul Florești, care a dispus cu 6-2 de Inter Salcia. E pentru prima dată de la înființare, din 2009, când echipa din Florești ocupă fotoliul de lider! După rezultatele din etapa a VIII-a, pe ultima treaptă a podiumului a revenit Dunărea Hinova, care a câștigat cu 4-2 derby-ul local cu AS Ghiciulescu Hinova. Pe patru a urcat Voința Vrata, prin victoria la limită cu Dunărea Pristol. Celelalte două jocuri ale rundei nu s-au disputat, deoarece Speranța Punghina nu s-a prezentat la Broșteni, iar Voința Oprișor n-a asigurat asistență medicală la meciul cu AS Corlățel.