joi, mai 16, 2024

Scor de maidan pentru “satelitul” CSU

Băieții lui Daniel Mogoșanu s-au impus cu 8-0 în partida retur a barajului de accedere în liga a treia, disputată astăzi la Severin. Craiovenii au deschis scorul repede, încă din minutul 2, prin Sin, care a transformat o lovitură liberă de la 16 metri. După un sfert de oră de joc era 2-0, își începea recitalul Jurj – șut imparabil de la 18 metri. La mijlocul reprizei a doua, Burlacu a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat patru adversari a pus la pământ portarul și a făcut 3-0. Gazdele au picat fizic și a fost recital la poarta lor. Jurj a majorat diferența, iar în minutul 80 a definitivat hattrick-ul. Închizătorul Georgescu a urcat scorul, Cârstea a făcut 7-0, iar portarul Popescu, de la punctul cu var a desăvârșit victoria Universității II.

Astfel, satelitul CSU și-a câștigat, într-o manieră entuziasmantă, locul în ultima divizie națională.

Pandurii Cerneți – CSU II Craiova          0-8 (0-2)

Au marcat: Sin 2, Jurj 14, 72, 80, Burlacu 67, Georgescu 82, Cîrstea 84, L.Popescu 90+2 (p.)

Stadion: Termo, spectatori: 800

Pandurii Cerneţi: Sorin Drăgan – Gheorghe Pele, Adrian Truşcă, Cristi Bejinaru (31 Gabriel Ciolacu), Florin Făget (69 Marius Basarab), Mădălin Petcu, Cristi Cârcioran (75 Horia Vătuiu), Marius Buşoi, Mădălin Mătăsăreanu, Lucian Zamfir, Ion Lăpădat (51 Cosmin Fișic). Antrenor: Mădălin Lazăr.

CSU II Craiova: Laurenţiu Popescu – Andrei Sin, Sergiu Jurj, Cosmin Ciocoteală, Vlad Marcu, Adrian Avrămia, Angelo Iuga (69 Vlad Georgescu), Marian Căpăţână, Robert Gârbiţă (46 Andrei Burlacu), Alin Manea, Adrian Cârstea. Antrenor: Daniel Mogoşanu.

Arbitri: Nicolae Cătălin Botaş – Raul Constantin Ghiciulescu, Bogdan Gheorghioiu.

Observatori: Cornel Corocan, Adrian Cocoş.