vineri, mai 17, 2024

ACSVM s-a impus, Podari şi Filiaşi – perdante

ACS Viitorul Municipal Craiova a câştigat, vineri, la Işalniţa cu 3-0, meciul susţinut în faţa formaţiei FC Hunedoara, într-o partidã contând pentru etapa a 20-a din Liga a III-a, seria a IV-a. Gazdele au dominat partida şi au deschis scorul prin Geani Stoichiţoiu (‘8). Trupa lui Victor Naicu şi-a majorat diferenţa în minutul 37 prin Cãtãlin Crãciun, care a reluat de la doi metri o centrare de pe stânga a lui Lucian Scarlat. În repriza secundã tot gazdele au marcat. S-a fãcut 3-0 în minutul 67, Cãtãlin Scarlat marcând printr-un şut de la 25 de metri, mingea oprindu-se sub vinclu.

Tehnicianul gazdelor, Victor Naicu a utilizat formula: Surdu – Istudor, Chircan, M. Flori, D. Mihai (’72, Nuţã) – Borneci, Stoichiţoiu (’70, Buşicã) – Al. Stoica, C. Scarlat (’76, ?ucã), L. Scarlat – Crãciun (’41, Poenaru).
Celelalte douã reprezentante ale Doljului din Liga a III-a au pierdut în aceastã rundã, CS Podari la Concordia Chiajna cu 5-0, iar CSO Filiaşi pe teren propriu, scor 0-1, în faţa Ştiinţei Turceni.
Dupã aceste rezultate, CS Podari a rãmas pe locul 12 în clasamentul Seriei a III-a, cu 19 puncte, iar în Seria a IV-a, CSO Filiaşi a rãmas pe locul 7, cu 25 de puncte. În ciuda victoriei categorice, ACSVM nu a reuşit sã avanseze, fiind pe locul 12, cu 14 puncte.