luni, aprilie 29, 2024

Ioana Roşca este aproape de un turneu perfect la Tinajo

Forma bună pe care Ioana Roşca a dovedit-o în primele două jocuri la Tinajo, a fost confirmată de sportiva din Craiova şi în faza sferturilor. Astăzi, craioveanca a făcut un meci bun în faţa favoritei numărul cinci, jucătoarea de origine spaniolă Arabela Fernandez Rabener, pe care a înghenuncheat-o în două seturi. Jocul a început într-o notă de echilibru, însă după ce Roşca s-a desprins la scorul de 3-3 în primul set, soarta partidei a fost clară. Primul set a fost adjudecat cu 6-3, urmând ca în partea secundă craioveanca să îşi desconsidere adversara, cu un categoric 6-1. Astfel, Ioana Roşca s-a impus fără probleme în faza  sferturilor, depăşind o adversară mai bine cotată, cum de altfel a reuşit şi în  rundele precedente.

Sâmbătă, sportiva din Craiova va disputa semifinalele turneului din peninsula Iberică, împotriva favoritei numărul doi a competiţiei, jucătoarea originară din Spania, Laura Pous-Tio(324 WTA). “Încă odată vântul puternic ne-a dat bătăi de cap, dar acum am reuşit să mă acomodez mai repede. Jocul a fost echilibrat în primă parte, până am reuşit să mă desprind la scorul de 3-3 în primul set. După acest moment, am început să câştig din ce în ce mai multe puncte şi în al doilea set nu am mai întâmpinat nicio problemă. Am trecut şi de acest hop, sunt în semifinale, acolo unde mi-am dorit, dar simt că pot mai mult şi voi încerca sâmbătă să practic un joc bun, care să îmi aducă tichetul pentru finală. Ar fi un rezultat nemaipomenit pentru mine în acest început de an să câştig turneul de la Tinajo, mai ales că vreau să particip în primăvară la Roland Garros şi am nevoie de cât mai multe puncte în clasamentul WTA.”, a declarat Ioana Roşca.